Strona:PL Anna Ciundziewicka - Gospodyni litewska.djvu/154

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
Ile się jaj pod gęś podkłada, i jak. — Jak długo gęś siedzi na jajach.

Gdy już gęś przez noc w gnieździe zostaje, jest to znak niewątpliwy, że chce siedzieć; wtenczas podłożywazy pod nią własnych jéj choć w części, jaj od 13-tu do 15-tu, ułożyć je tak, aby szczélnie jedne przy drugich leżały. — Na nich siedzi ona zwykle przez 4 tygodnie; lecz już 26 dnia, trzeba gniazdo przejrzeć, czy się w którém jaju pisklę nie zakluło[1].

O dawaniu jadła siedzącym gęsiom.

Przez cały czas siedzenia na jajach, trzeba gęś karmić owsem lub jęczmieniem moczonym, w wodzie; wody też do picia obficie i często zmienianéj należy dostarczać. Jadło wcześnie przygotowane, najlepiéj dawać jéj na dworze na świéżém powietrzu, ażeby się choć przez krótki czas przewietrzyła dla zdrowia. Podczas tego, gniazdo prędko opatrzyć i oczyścić; gdyż równie jak każde inne ptastwo, gęś nie mniéj wielkiego około siebie wymaga ochędóztwa. Choruje ona zwykle i ginie niekiedy od jednego zaduchu i brudu.

Swieże powietrze jak jest potrzebném.

Izbę, w któréj to ptastwo siedzi, nie tylko wietrzyć, ale lepiéj przez cały dzień okna w niéj otworem trzymać, opatrzywszy tylko je wprzód kratą drewnianą, dla odwrócenia jakiego przypadku od źwierząt drapieżnych. Podłogę zamiatać, wysypując ją codzień świeżym piaskiem.

Kwiat lipowy podsypuje się do gniazda pod jaja. — Przeglądania jaj w połowie siedzenia. — O dopomagania pisklętom do wyjścia z jaj.

Gdy się w gnieździe, zwykle ze słomy usłaném, jaja

  1. Niektórzy mają zwyczaj przy sadzeniu gęsi, wyrywać jéj piórka z kupra.