Strona:PL Anna Ciundziewicka - Gospodyni litewska.djvu/151

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
Jak się poznaje choroba. — Lekarstwo.

Żółtaczkę poznać można po żółtych oczach; w téj chorobie kury zaczynają się pierzyć nie we właściwéj porze; dla uleczenia ich, daje się im tylko siekana słata, buraki surowe, jarmuż lub liście młode kapusty, zmieszane z otrębiami i wodą.

Po czém się ta choroba poznaje. — Pokarmy leczące.

Ociężałość kur. Gdy siedzą nieruchome i słabe kury, mało jedzą, często kichają, należy im zaraz obciąć końce szponów i miejsca oberznięte wódką często zmaczać. — Za pokarm dawać im przez cały tydzień gotowany jęczmień, potém przez trzy dni oczyszczać je samemi liśćmi buraków, sałaty i jarmużu, potém jeszcze z parę dni posilać je czystém ziarnem; wtenczas łatwiéj już liczyć można na ich wyzdrowienie, byle w ciągu téj choroby nie dawać im rozgrzewających pokarmów, jako konopi i t d.


O Gęsiach.
Korzyść z hodowania gęsi. — Gdzie się hodowanie udaje.

Gęś jest jednym z najużyteczniejszych ptaków domowych, w niéj wszystko na użytek człowieka jest przydatném. Puch, pierze, mięso, tłustość, podroby wszystko to nam korzyść lub wygodę przynosi. Dla tego więc szczególniejszą uwagę na hodowanie i utrzymanie tego ptastwa zwrócić należy, tém bardziéj, iż żaden inny żywiół prócz kaczek tak mało kosztu i trudu w hodowaniu i utrzymaniu nie wymaga. — To jednak pewna, że gdzie nie ma innéj jak stojąca woda, i w blizkości nawet nie ma rzeki lub stawu, tam chowanie gęsi nigdy się nie uda, i wielkiego pożytku nie przyniesie.