Strona:PL Adam Próchnik - Ku Polsce socjalistycznej dzieje polskiej myśli socjalistycznej.pdf/27

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

szłość ruchu masowego w polskich warunkach politycznych i w możność istnienia silnej partji politycznej. Dlatego pragnęli oni kłaść większy nacisk na działalność wychowawczo-kulturalną. Rewolucję widziała ta grupa w oddalonej przyszłości. „Krusińczycy“ i „teoretycy“, jak ich nazywano, trzymali się więc na uboczu.
W samym łonie „Proletarjatu“ wyłoniła się wkrótce opozycja, która atakowała zbyt rewolucyjną taktykę partji. Na czele opozycji stał Kazimierz Puchewicz, zwolennik taktyki ewolucyjnej, na wzór niemieckiej socjalnej-demokracji, unikającej ostrych starć z rządem, kładącej główny nacisk na walkę ekonomiczną. Wiosną 1883 r. grupa ta opuściła wspólne ramy organizacyjne i założyła odrębną partję pod nazwą „partja robotnicza „Solidarność“. Program „Solidarności“ kładzie główny nacisk na klasowo-ekonomiczne dążenia klasy robotniczej, propaguje taktykę strejków ekonomicznych, do strejku powszechnego włącznie. Sprawa walki politycznej, walki z rządem, została odsunięta na drugi plan i program mówi o niej z wielką ostrożnością, jako o walce z rozporządzeniami utrwalającemi ucisk klasy robotniczej i poniżającemi godność robotnika. „Solidarność“ nie odegrała większej roli, wkrótce upadła. „Proletarjat“ pod wodzą Ludwika Waryńskiego, Stanisława Kunickiego, Aleksandra Dębskiego, Ludwika Janowicza, Tadeusza Rechniewskiego i in. trzyma bezwzględnie prym w ruchu socjalistycznym i prowadzi klasę robotniczą po linji polityki rewolucyjnej, łączącej w sobie taktykę terorystyczną z taktyką ruchu masowego. Okres ten zakończyły surowe represje, których punktem kulminacyjnym było wykonanie wyroku śmierci na proletarjatczykach 28 stycznia 1886 r. na stokach cytadeli.

c) Etap ścierania się kierunków (1887—1892).

Organizacyjnie „Proletarjat“ istniał i działał dalej, ale główna jego przesłanka polityczna, pojmowanie rewolucji politycznej jako blizkiego przewrotu, który się dokona w państwie rosyjskiem pod kierownictwem „Narodnej Woli“, zawiodła. Okazało się to niemniej złudzeniem, niż dawna wiara w rychłą rewolucję społeczną. Spiskowo-teoretyczna walka „Narodnej Woli“ nie stała się wstępem rewolucji, a partja sama po kilku wielkich, głośnych sukcesach (zabójstwo Aleksandra II) upadła pod obuchem represyj.
„Proletarjat“ nie upadł, ale jego rola przewodnia w ruchu robotniczym skończyła się bezpowrotnie. Przeżyte doświadczenia ruchu socjalistycznego budzą najrozmaitsze refleksje i wnioski, pod wpływem których wytwarza się w ruchu socjalistycznym szereg kierunków ścierających się z sobą i przybierających odrębne formy organizacyjne. Były to cztery kierunki: 1) „Proletarjat“ zachowuje dawną taktykę rewolucyjno-terorystyczną i aczkolwiek niema już przed sobą możliwości rychłej rewolucji w Rosji, uznaje nadal konieczność prowadzenia walki politycznej. 2) Obok tego powstał „Związek robotników polskich“. Związek ten stał na stanowisku t. zw. ekonomizmu. Wychodząc z punktu widzenia marksizmu zwolennicy tego kierunku kładli nacisk na automatyzm rozwoju społecznego, uzależniający realizację socjalizmu od nacisku warunków społecznych. „Związkowcy“ lekceważyli więc sobie znaczenie walki politycznej, która zresztą w warunkach politycznych