Strona:Opis ziem zamieszkanych przez Polaków 1.djvu/488

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

o 1,000, Grotkowskiego o 2,600, Niemodliskiego o 1,400 mieszkańców. Zasługuje na uwagę, że wszystkie te powiaty, z wyjątkiem Prudnickiego, mają ludność przeważnie niemiecką i należą, z wyjątkiem Niemodlińskiego, do powiatów średnio zaludnionych. Natomiast w powiatach czysto rolniczych, po prawej stronie Odry,

Typy górnośląskie (z Gałuszyna pod Bytomiem).

gdzie ludność jest polska, liczba mieszkańców nie zmniejsza się, lecz zwiększa. Powiaty te jednak, a zwłaszcza Lubliniecki, Oleśnicki i Opolski, należą do najsłabiej zaludnionych. Dowód to, że ludność polska osiadła na roli w mniejszym stopniu, niż niemiecka, z powiatów zachodnich wyprowadza się do okręgu górniczo-przemysłowego.

Wogólności zaś, zarówno u Polaków, jak i Niemców, wychodzą w poszukiwaniu lepszego zarobku z swoich miejsc rodzinnych nie całe rodziny, lecz tylko młodzież męska. Po prawej stronie Odry zaś Niemcy wogóle nie ruszają się z miejsca. Stąd pochodzi, że w tych powiatach tylko wśród ludności polskiej uwydatnia się wielka przewaga liczebna kobiet nad mężczyznami, po lewej stronie Odry natomiast widzimy ten sam objaw zarówno u Polaków, jak i u Niemców.
Przytaczamy w zestawieniu poniższem kilka charakterystycznych przykładów tego ruchu robotniczego: