Strona:Opis powiatu jasielskiego.pdf/326

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

63.000 złp., jakie im był winien Adam Wilkowski, sędzia ziemski sochaczewski. Tenże sam ugadza się 29. lipca 1712 r. z ks. Janem Kazimierzem Bielańskim, dziekanem ropczyckim i plebanem szebieńskim o dziesięciny. Adam Wilkowski darował Szebnie i Moderówkę Stanisławowi Wilkowskiemu. W roku 1743 18. marca, siostry rodzone Maryanna Trębińska i Rozalia Ołtarzewska, sprzedają Szebnie i Moderówkę Franciszkowi Moszczyńskiemu za kwotę 100.000 złp.
Tego samego roku darowują Wojciech, Franciszek i Józef Moszczyńscy Szebnie i Moderówkę Dominikowi Lubienieckiemu. Od Lubienieckiego przechodzą Szebnie do Antoniego Morskiego, który w r. 1748 dobra te oddaje córce swojej Salomei Bukowskiej, żonie Antoniego Bukowskiego, kasztelana sanockiego. Dwie córki Salomei Bukowskiej, Antonina i Teofila[1] wyszły za dwóch Gorayskich, a mianowicie Antonina za Tomasza, pułkownika wojsk polskich, Teofila za Aleksandra Gorayskiego (ślub Teofili odbył się 21. września 1784. Lib. Cop. Moderówka T. I. str. 1. Ślubu Antoniny nie mogłem odnaleść w księgach Copulatorum — jest tylko indult wydany w roku 1781 w Tarnowie 26. maja przez Jana Duvalla, oficyała tarnowskiego na opuszczenie głoszenia wszystkich trzech zapowiedzi).

Po Aleksandrze odziedziczył Szebnie syn jego Ludwik urodzony 23. sierpnia 1785 ożeniony z Ludwiną, córką Stanisława Bogusza, a po nim syn jego Aleksander, który umarł bezżennie 15. marca 1888 w Krakowie, lecz przywieziony został do parafii i leży pochowany w kaplicy imienia Gorayskich. Ten Szebnie zapisał bratankowi swemu Janowi Korczak Gorayskiemu, synowi Augusta i Maryi z baronów Jastrzębiec Borowskich, urodzonemu 21. marca 1871 roku. Dobrami Szebnie zarządzał w czasie małoletności Jana Gorayskiego ojciec August, a kiedy się Jan ożenił z Maryą, Eleonorą, Karoliną, Zofią, księżniczką Jabłonowską, córką Stanisława księcia Jabłonowskiego i Jadwigi z hr. Steckich (ślub odbył się w Bursztynie 16. czerwca 1900), osiadł w Szebniach i tutaj zarządza dobrami Szebnie i Bierówką z przyległościami. Jest członkiem Rady

  1. Oprócz dwu wymienionych, były jeszcze dwie inne a mianowicie Felicya Lipnicka i Zofia panna.