Strona:Ogrody północne, I.djvu/58

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Czas oczkowania drzewek pestkowych jest od pół czerwca, dla ziarnkowych w lipcu i sierpniu. Oczkują się naprzód pestkowe, potém gruszki, nakoniec jabłka; bo i kwitnienie tych drzew jest w podobnym porządku.
Pieniek czyli gałąź, w któréj się ma oczkować, powinna bydź pełna soku, zdrowa, kory gładkiéj, nie grubsza nad cal: najmniéj sześcią tygodniami przed oczkowaniem, niepotrzebne gałązki poobrzynać.
Z drzewa, którego gatunek chcesz okulizować, oderzniesz zraz czyli gałązkę tegoroczną, mającą cztéry lub pięć pączków zdrowych, wydatnych i farby brunatnéj; gdy dla posuchy kora niedobrze odstaje, dészczu zaczekać potrzeba, lub przez kilka dni przed oczkowanicm, drzewa polewać; dolne oczka w zrazie są najlepsze; w dészcz nie okulizować, aby się z sokiem drzewa, woda nie mieszała. Odbywać więc tę robotę w dniu pochmurnym, lub po dészczu, rano i ku wieczorowi; w naczyniu z trochą wody utrzymywać zrazy, aby nie wysychały.
W poprzek zraza, pół cala nad środkiem oczka, zrobić zarznięcie horyzontalne w korę, więcéj jak ćwierć cala, to jest tak długie, jak pół okrągłości zraza; od końców tego zarznięcia, sunać nożyk na dół około oczka z jednéj i drugiéj strony, aby oba te bokowe zarznięcia, pół cala pod środkiem oka zeszły się. Obacz fig. 9 lub 10.
Kostką przy nożyku do okulizowania zrobioną oddzielić kort; po obu stronach oczka; wziać oczko między dwa palce, odgnieść czyli oddzielić je od