Strona:O początkach chrześcijaństwa.djvu/164

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

nam Hilgenfeld[1], że on myślał o stronnikach św. Pawła; jeżeli mowa o heretykach, chełpiących się ze znajomości głębokich tajemnic Szatana[2], Renan tłómaczy, że mowa o wizyach Pawłowych[3]: jeżeli Apokalipsa gromi tych, którzy mienią się być apostołami, a nimi nie są[4], którzy chcą uchodzić za żydów, a nimi nie są, zawsze myśli ona o Pawle, bo Paweł, to apostoł samozwaniec, który nie widział Chrystusa, to żyd odstępca, pogańskim liberalizmem rozsadzający żydowskie obyczaje[5]. Nawet druga bestya, która w Apokalipsie obok bestyi o siedmiu głowach zjawia się na ziemi, podobna do baranka a mówiąca jak smok, ma według Volkmara[6] być portretem Pawła. Biedny Paweł całą Apokalipsę wypełnia swoją osobą.

Dzięki takim tłómaczeniom, również fantastycznym, jak niedorzecznymi, zrobiono z książki wzniosłej i świętej pamflet podły i brzydki przeciw apostołowi ludów. Szczęściem, nie trudno dać odprawę oszczerstwom i podejrzeniom, nie opierającym się na żadnej historycznej podstawie. Że Nikolaici istnieli rzeczywiście, wiadomo z Ireneusza, Klemensa Aleksandryjskiego i autora Filozofumenów. Dziwię się, że Renan nie chce przyjąć tego faktu[7], on, który się dowcipnie śmieje z niemieckich profesorów, którzy do ostatniej chwili nie chcieli uwierzyć w egzystencyę Szymona Magusa[8], biorąc go za uosobienie ś. Pawła. O Nikolaitach zaś można powiedzieć napewno, że nic zgoła nie mieli wspólnego ze ś. Pawłem. Uważali za swego mistrza i założyciela dyakona Mikołaja, towarzysza ś. Szczepana, a historya nic nie wie o zbliżeniu się jego do ś. Pawła. Autor Apokalipsy wyrzuca Nikolaitom dwie rzeczy: że jedzą mięso ofiarne i ze żyją niemoralnie[9].

  1. Historisch-kritische Einleitung in das N. T. p. 414. Tosamo utrzymuje Rehan. Zob. L'Antéchrist p. 363. Saint Paul p. 304.
  2. Apoc. II. 24.
  3. L'Antéchrist p. 366. Saint Paul p. 369.
  4. Apoc. II. 2, III. 9.
  5. Zob. Renana Saint Paul p. 367-370.
  6. Commentar zur Apokalypse 1862. p. 197.
  7. L'Antéchrist p. 363. Saint Paul p. 304.
  8. L'Antéchrist p. 559.
  9. Apoc. II. 14, 20.