Przejdź do zawartości

Strona:Nazwy ulic w Poznaniu.djvu/009

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.






DZIELNICE I PUNKTY TOPOGRAFICZNE.

W warunkach dzisiejszych odróżniamy na terytorjum Poznania ściślejszego (w granicach z 1924 r.), następujące dzielnice: 1) po prawym brzegu Warty: Śródka (do której wlicza się Zawady i Ostrówek), Ostrów Tumski (włącznie Zagórza), Chwaliszewo, Berdychowo (z Piotrowem) i Miasteczko; wszystkie te dzielnice tworzą t. zw. dzielnicę statystyczną „Stare Miasto po prawym brzegu Warty“; 2) Stare Miasto (t. j. centrum miasta lewobrzeżnego, w granicach murów średniowiecznych), tutaj w ścisłem użyte znaczeniu; 3) do „Śródmieścia“ zaliczyliśmy wszystkie te tereny, które stanowiły w wiekach dawnych przedmieścia, z wyłączeniem terenów objętych rozbudową z pierwszych lat 19. wieku a położonych na zachód mniejwięcej od linji alei Marcinkowskiego; Stare Miasto i „Śródmieście“ stanowią razem tak zwane „dolne miasto lewobrzeżne“; 4) Nowe Miasto, t. j. reszta miasta centralnego wewnątrz półkola wałów (mniejwięcej), nazywane również „górnem miastem lewobrzeżnem“; jest to ta część miasta, która przeznaczona została na rozbudowę miasta w r. 1804 w górnej części terytorjum ówczesnego miasta; Stare miasto właściwe, dalsze Śródmieście i Nowe Miasto stanowią dzielnicę statystyczną „Stare Miasto po lewym brzegu Warty“; 5) Wilda; 6) Dębina; 7) Górczyn; 8) Św. Łazarz; 9) Jeżyce; 10) Sołacz. Wszystkie te dzielnice składają się na całość Poznania ściślejszego objętego naszemi uwagami w całości.
W mniejszej mierze mogliśmy przedstawić stosunki topograficzne w nowych dzielnicach, wcielonych w r. 1925, a to dla tego, że ulice w nich częściowo pozostają jeszcze bez nazwy a niektóre nazwy ulic ulegną zmianie. Są to dzielnice następujące: Główna, Komandorja, Rataje, Starołęka, Dębiec, Winiary i Naramowice.
W granicach obszaru zwarcie zabudowanego nikną dawniejsze jednostki topograficzne, odrębne miejscowości i osiedla, zachowują się wyraźnie tylko nazwy większych osad, stanowiących dotąd dzielnice miasta. Bądź co bądź utrzymała się w nazwach ulic i placów poznańskich spora ilość nazw tych dawnych osiedli itp. Doliczamy do nich nazwy naturalnych jednostek geograficznych, jakie stanowią rzeki (o własnych nazwach), i zowiemy wszystkie te jednostki punktami topograficznemi. Wymieniamy punkty takie zachowane w nazwach obecnych: Berdychowo (maleńka dzielnica i tama), Błonia (Wildeckie), Bocianka (ulica), Chwaliszewo (dzielnica, ulica, most, ulica Tylne Chwaliszewo), Cybina (rzeka, most, ulica), Czartoryja