Strona:Najnowsza kuchnia wytworna i gospodarska.djvu/346

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


orszady w domu połączone jest z niejakim ambarasem, więc najlepiej kupować gotowe mleko migdałowe w cukierniach pierwszorzędnych, uważając przy kupowaniu, aby nie było skwaśniałe; mleko to następnie rozprowadzić wodą zimną.
6. Cherry-Gobler. Włożyć w wazę ponczową ½ funta cukru w kawałkach, wlać ½ butelki hiszpańskiego wina: Cherry, Portwein lub Madery i butelkę wina czerwonego, dodać ½ kwarty wody zimnej, sok z 4 pomarańcz i 2 pomarańcze pokrajane w plasterki; gdy się cukier rozpuści, wymieszać i podać z lodem. Proporcya na 6—8 osób.
7. Mazagran. Jest to czarna kawa z lodem, do której dodać cukru, wiele potrzeba, a podając, wlać w każdą szklankę mały kieliszek koniaku. W czasie upałów bardzo smaczny hygieniczny napój.
8. Knickebein, likier tęczowy. Przyrządza się następującym sposobem: W kieliszek wysoki a wązki — może być od szampana — włożyć na spód 1 surowe żółtko, następnie wlać łyżeczkę od herbaty koniaku, potem wlewać ostrożnie po szkle 4—6 gatunków likieru, odmieniając kolory: różowy, żółty, zielony i biały — lejąc łyżeczką uważnie, aby się likiery nie zmieszały.
9. Granit. Nazwę tę noszą wszelkie napoje zamrożone, jak n. p. lemoniada, oranżada lub różne napoje z likierów i win przyrządzane, które lekko zamrożone i wlane następnie w szklaneczki, robią wrażenie granitu. Bardzo dobre są granity z win hiszpańskich, jak z malagi, madery, portweinu, albo z białego słodkiego wina, które dla odmiany można zabarwić na różowo sokiem malinowym. Taki granit z wina przyrządza się następującym sposobem: Włożyć w wazę ½ funta cukru i szczyptę tartej skórki cytrynowej, wlać butelkę