Strona:Najnowsza kuchnia wytworna i gospodarska.djvu/343

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


spieni i zacznie podnosić, wtenczas zdjąć z ognia i ponalewać w szklaneczki.
10. Polewka z białego wina. Pół butelki białego wina, szklanka wody, 3 łyżki pudru i 6—8 żółtek, rozbijać na ogniu trzepaczką aż się spieni — nie gotując, wlać polewkę w filiżanki i podać z grzankami.
11. Piwo grzane. Rozbić 4—6 żółtek z 3-ma łyżkami pudru, oddzielnie zagotować ½ butelki piwa z kawałkiem cynamonu, gotujące się piwo wlewać powoli do żółtek, rozbijając trzepaczką.

12. Polewka z piwa (patrz zupy).


Napoje zimne. Kruszony.

Niema smaczniejszego i bardziej orzeźwiającego napoju latem, jak kruszon, który przyrządzać można z różnych win białych, począwszy od najlżejszego krajowego, francuskiego, reńskiego, aż do wytwornego szampańskiego wina. Gatunki wina, zarówno jak owoce do kruszonów używane, bywają rozmaite, zależne od gustu i smaku a czasem i od zasobów kieszeni. Wyborny jest kruszon z lekkiego francuskiego wina n. p. z Sauterne’u; na butelkę takiego wina, trzeba dodać skórki z 2 całych cytryn, które należy obrać jak najcieniej. Włożywszy skórkę do dzbana napełnionego w jednej trzeciej czystym lodem, wlać butelkę wina i dodać pudru 2 łyżki lub więcej, jak kto lubi. Taki kruszon na skórce cytrynowej, bez żadnych innych domieszek, jest lekki i bardzo smaczny — francuskie wino można zastąpić reńskiem. Panowie przeważnie lubią napoje mocniejsze — przyrządzając więc kruszon z bu-