pełnić omlet. Cebule można zastąpić szpinakiem, szczawiem, purée z marchwi, z groszku, fasoli itp. (patrz rozdział o jarzynach) a każdy taki omlet będzie równie smaczny pożądany. Na wydaniu polać masłem.
22. Omlet z pieczarkami, grzybami lub rydzami. Na omlet z 3–4 jaj wziąć 4–6 pieczarek, grzybów świeżych lub rydzów, które wypłukać dobrze w zimnej wodzie, poszatkować, udusić w maśle z cebulką, dodając soli i pieprzu – i włożyć przed zwinięciem w omlet, który można lekko przyrumienić.
23. Omlet z jarzynami. Taki omlet najsmaczniejszy w lecie z młodemi jarzynkami. Wziąć 1 marchewkę, 1 małą kalarepkę, trochę groszku i kilka kawałków kalafioru lub szparagów – jarzynki te ugotowane w słonej wodzie i drobno pokrajane, wrzucić na patelnię z masłem rozpuszczonem, potem je wymieszać z jajami rozbitemi i smażyć omlet jak zwykle. Albo: jarzynki ugotowane w słonej wodzie i drobno pokrajane wymieszać w gorącem maśle, a gdy omlet gotowy, napełnić go jarzynkami i zwinąć. Zamiast tych mieszanych jarzyn można zrobić wyborny omlet ze szparagami, z groszkiem zielonym wymieszanym ze szparagami lub ze szparagami wymieszanemi ze środkiem karczocha, który pokrajać w kostki. Każdy z tych omletów świeżo przyrządzony jest wyborny i potrafi zastąpić najlepsze mięso.
24. Omlet po serbsku. Dwa duże kartofle ugotowane przetrzeć przez sito; rozbić 3 jaja z łyżką śmietany, szczyptą soli i gaiki muszkatułowej, wsypać łyżkę parmezanu i owe utarte kartofle, wymieszać, wylać na patelnię i smażyć omlet jak zwykle, robiąc go więcej rumianym.
25. Omlet z kartoflami (patrz jarzyny).
Strona:Najnowsza kuchnia wytworna i gospodarska.djvu/252
Wygląd
Ta strona została przepisana.