Przejdź do zawartości

Strona:Najnowsza kuchnia wytworna i gospodarska.djvu/234

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

80. Salsefia smażona w cieście. Ugotowaną w słonej wodzie salsefię wyjąć na talerz, posypać solą i pieprzem i skropić sokiem cytrynowym. Tymczasem przygotować ciasto. Kwaterkę mąki rozbić z kwaterką mleka i 2-ma żółtkami, białka ubić na pianę, lekko domieszać do ciasta, każdy kawałek salsefii maczać w tem cieście i smażyć w gorącej fryturze.

81. Kardy należą również do jarzyn jesiennych i zimowych. Wybrać kardy białe a obciąwszy zieloną łodygę, sparzyć je wrzącą osoloną wodą, następnie kardy obrać ze skórki, pokrajać na 2 lub 3 części, włożyć w rondel a podlawszy rosołem i kieliszkiem białego wina lub malagi, dodać soli białego pieprzu i gotować na wolnym ogniu aż zmiękną.

82. Kardy ze szpikiem. Ugotować kardy jak wyżej – gdy już prawie miękkie, wziąć szpik wołowy, sparzyć go lekko rosołem lub smakiem, w którym się kardy gotowały, a wyjmując go zaraz na talerz, aby się nie rozpłynął, pokrajać w plasterki. Kardy ułożyć na półmisku, który obłożyć okrągłemi grzankami z bułki obsmażonemi na maśle; na każdą grzankę ułożyć plasterek szpiku, a sos zaprawić odrobiną mąki zasmażonej na maśle i polać potrawę.


ROZDZIAŁ XIII.
Różne potrawy mączne.

1. Makaron włoski z parmezanem. Na cztery osoby pół funta makaronu połupać, wrzucić w gotującą się słoną wodę i gotować na wolnym ogniu aż spłynie na wierzch, wyjąć na durszlak i przelać zimną wodą, aby się nie skleił; do rondelka włożyć 2 łyżki młodego masła i 2 łyżki tartego parmezanu lub sera szwajcarskiego, włożyć makaron, wymieszać,