13. Kartofle smażone w cieście. Przygotować ciasto następujące: ćwierć funta mąki kartoflanej, 2 żółtka, ½ łyżki masła, trochę soli – rozprowadzić mlekiem i wymieszać z pianą ubitą z 2 białek: kartofle surowe i odparzone pokrajać w plasterki, maczać w cieście, które powinno być dosyć gęste i smażyć w gorącej fryturze lub słoninie. Podać na serwecie otoczone gałązkami zielonej pietruszki do pieczeni baraniej lub wołowej.
14. Kartofle faszerowane mięsem. Wziąć kawałek wołowego mięsa – może być surowe lub gotowane – takąż samą ilość słoniny, usiekać jak najdrobniej, dodać 1 bułkę namoczoną w rosole, trochę cebulki przesmażonej, soli, pieprzu i 1 całe jajko, wszystko dobrze wymieszać, a tymczasem wybrać ładnych dużych kartofli, które obrawszy, nalać ukropem i obgotować; następnie je wydrążyć, ściąć u dołu, aby mogły równo stać i napełnić przygotowanym farszem. Tak przygotowane kartofle wstawić na brytwannie lub na patelni do pieca, polewając je suto masłem lub wytopioną słoniną, a gdy się dobrze zrumienią, podać z masłem lub z sosem pomidorowym.
15. Kartofle faszerowane qrzybami. Kartofle przygotowane jak wyżej, nadziać następującym farszem z grzybów: wziąć kilka np. 6–8 ładnych świeżych lub suszonych grzybów i 2 cebule, które drobno usiekać i przesmażyć w maśle, dodać 1 bułkę namoczoną, 2 żółtka, trochę pieprzu i soli, wymieszać i nadziać kartofle – na każdy kartofel położyć kawałek masła i wstawić do gorącego pieca.
16. Kartofle faszerowane serem. Wybrać największe kartofle, obgotować je, ściąć wierzch i wydrążyć, potem kartofle ściąć u dołu, aby mogły równo stać; wszystkie kawałki wydrążone i odkrojone utrzeć z kawałkiem masła, dodać soli, pieprzu, 2 żółtka, łyżkę tartego sera szwajcarskiego lub parmezanu
Strona:Najnowsza kuchnia wytworna i gospodarska.djvu/214
Wygląd
Ta strona została przepisana.