Strona:Mieczysław Sterling - Fra Angelico i jego epoka.djvu/102

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

ale częścią ołtarza. Z Marją czy Chrystusem nie łączył ich żaden motyw poza ogólną ramą. Tę twardość próbował zwyciężyć Orcagna, gdy usunął środkowe słupy i klęczących świętych połączył Z Chrystusem przez ich gest. U innych rzadko znikały zapory.
Epigoni przenieśli szablon w głąb nowego wieku, a jeśli Gentile da Fabriano wyłamał się z pod niego, to martwoty nie zdołał usunąć. Dopiero renesans, ów z głębi wieku, rozwiązał trudne i niewdzięczne zagadnienie w sposób pozornie różnorodny, w istocie dla epoki jedyny. Na początku zamieniał ramy gotyku na nisze renesansu i w niezdarnych ruchach szukał surogatu dawnej jedni uczuciowej (Filippo Lippi). Pokolenie następne, rozumniejsze już i znające wartość głębi w obrazie, odnalazło łącznik w architektonicznem budowaniu wielkich nisz: od tronu Marji, jako od perspektywicznego centrum, odchodzący święci, stanowili ściany budowy. (Botticelli). Nowelistyka wieku ustawiała świętych wokół Madonny, lub, na wzór flamandów, nawiązywała rozmowę między Madonną i świętymi i często szukała łączni we wdzięku linij i pochyleń, opartych na kontrapunkcie Leonarda (Filippino Lippi). Wzrastające zamiłowanie do pięknych linij i dekoracji czyni ze świętych ornament (Signorelli), wreszcie — kolumny (Fra Bartolomeo). Ponad wszystkiemi temi odmianami panuje z konieczności, bo jedynie zdolna spoić w całokształt ornament, opowieść i kolumnę — architektonika, będąca najistotniejszym łącznikiem dla charakteru epoki.
Angelico poszedł tutaj drogą swoistą. W Madonnach z S. Domenico z Kortony czy z Peruggii ulegał szablonowi epigonów. Poraz ostatni musiał poddać się mu w Madonnie dei Linaiuoli — żądały bowiem tego ramy Ghibertiego. Dzieło to zresztą było tylko doskonałym wyrazem tematów w sztuce jego już istniejących: złotogłów i hafty przypominały Madonnę z Galerji Pitti, aniołowie — niektórzy tak piękni, że zdają się jedynym obrazem pojęcia „anielski“ — były jednak tylko klasycznym wyrazem motywu z „Madonna della Stella“.