Strona:Mechanika życia ludzkiego czyli Budowa ciała i sprawy.pdf/47

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Przyrząd widzenia składa się z oka i części pomocniczych.
Oko kulistego kształtu leży w osobnym oczodole tkanką komórkowatą wysłanym, i opatrzone jest dla ruchu 6ciu mięsnami, to jest dwoma prostemi, górném i dolném, tyluż także prostemi boczném czyli zewnętrznem i wewenętrzném, jako też ukośnem g órnem i dolnćm. W budowę jego wchodzą błony i części światło łamiące.
A. Błony oka.
1. Błona białkowa biała, nieprzezroczysta tworzy odcinek oka większy przepuszczający z tyłu nerw wzrokowy, a od przodu pozostawia otwór, w którym mieści się.
2. Błona rogowa przezroczysta, ⅙ powierzchni całego oka wynosząca, bardziéj wypukła, światło do oka przepuszczająca.
3. Błona naczynna wyściela błonę pierwszą wewnątrz i posiada wiele naczyń krwistych. Będąc ona wyjąwszy u Albinosów czyli Kakerlaków, koloru czarnego pochłania wszystkie nadpotrzebne promienie światła.
4. Tęcza oka rozpostarta pomiędzy próżnią błony rogowéj i białkowéj przedstawia w środku otwór źrenicą zwany, za pomocą włókien mięsnych obrączkowych i promieniowych powiększany lub zmniejszany, sama zaś u pojedynczych osób bywa rozmaitéj barwy.
5. Błona nerwowa poczytywana za rozpostarcia się nerwu wzrokowego wewnątrz błony naczynnéj, jest jedyną częścią wrażenie światła przyjmującą i rozdziela się na warstwę pręcikową, kuleczkową i właściwą nerwową.
B. Części światła łamiące, a jako gęstsze od powietrza, w jedno go następnie ognisko zbierające, są oprócz błony rogowéj:
1. Płyn wodnisty do czystéj wody podobny, znajduje się pomiędzy błoną rogową i tęczą oka w miejscu komorą przednią nazywanem, oraz pomiędzy tąż tęczą i soczewką, to jest w komorze tylnéj.