Strona:M. Arcta słownik ilustrowany języka polskiego - Tom 2.djvu/436

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została skorygowana.


do lądu, a ze wszystkich innych oblany wodą, cypel (fig.)

M. Arcta słownik ilustrowany języka polskiego - ilustracja do hasła Przylądek.png

Przylądować, przybić, przypłynąć do lądu, zawinąć do brzegu.

Przylećp. nied. Przylegać.

Przyleciećp. nied. Przylatać, Przylatywać.

Przylegać, dok. Przyleć, Przylegnąć; przypadać do ziemi, kłaść ś. na chwilę, na krótki wypoczynek; leżeć w blizkości czego, stykać ś. z czym, przytykać do czego, graniczyć z czym; p. do czego, przystawać szczelnie do czego, stykać ś. z czym całą swą powierzchnią, leżeć gładko na czym; przyczepiać ś., przywiązywać ś., sercem przypadać do kogo, do czego.

Przyległość, położenie w blizkości czego, blizkie sąsiedztwo, przytykanie do czego; ziemia, las, folwark, majątek mniejszy, należący do drugiego większego i w blizkości jego położony, atynencja, przynależność: folwark z p-ami; okolica; przen., to, co do czego należy, stanowi część jego składową; przen., okoliczność, warunek, wzgląd uboczny.

Przyległy, w blizkości leżący, tuż obok położony, sąsiedni, pograniczny, poblizki, ościenny, stykający ś. z czymś; w gieom., p-e kąty = mające jedno ramię wspólne, a dwa pozostałe ramiona leżące na jednej linji prostej.

Przylegnąćp. nied. Przylegać.

Przyleniwy, trochę leniwy.

Przylepeczkap. Przylepka.

Przylepek, przylepienie.

Przylepiacz, człowiek, który co przylepia.

Przylepiać, dok. Przylepić; przytwierdzać za pomocą czegoś lepkiego, zwłaszcza kleju, przyklejać; unieruchomiać na pewnym miejscu, przytwierdzać, przykładać, przywiązywać, przytykać: p. ucho do drzwi = przykładać; stoi, siedzi jak p-ony = jak przykuty, bez ruchu; p. nazwę = nadawać; być p-onym do jakiej sprawy = mieć w niej udział, odgrywać w niej jaką rolę; p. klapsa = uderzać, bić; p. ś., przywierać, przylegać, przystawać, przylipać do czego, najczęściej za pomocą materji lepkiej, np. kleju, klajstru, wosku i t. p.; przen., nie odstępować kogo, przyczepiać ś. natrętnie.

Przylepićp. nied. Przylepiać.

Przylepiec, lepki plaster apteczny.

Przylepka, skrajna wypieczona kromka chleba, kształtu odcinka kuli; przen., osoba miła, sympatyczna, umiejąca chwytać wszystkich za serce, podobająca ś. wszystkim, zwłaszcza kobieta a. dziecko, ulubienica a. ulubieniec, pieszczocha.

Przylepnia, roślina z rodziny przylepniowatych.

Przylepniowate, rodzina roślin dwuliściennych.

Przylepny, lepiący ś., lepki, klejowaty; przen., umiejący ś. przypochlebić, podobać ś. wszystkim, przymilający ś., kokieteryjny, przemiły.

Przylew, Przylewek, przylewanie, przylanie; to, co jest przylane do czego, przymieszka dolana.

Przylewać, dok. Przylać; do płynu lejąc dodawać, dolewać czego.

Przyleźć, — p. nied. Przyłazić.

Przylgliwy, z łatwością przylegający, lepki.

Przylgły, ten, który przylgnął.

Przylgnąćp. nied. Przyligać.

Przyligać, dok. Przylgnąć; przylepiać ś., przyklejać ś., przywierać, przylegać, przystawać, łączyć ś., zrastać ś. z czym, przyrastać do czego, wiązać ś. z czym; przen., przywiązywać ś. do kogo, czego,