Strona:M. Arcta słownik ilustrowany języka polskiego - Tom 2.djvu/343

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Przechadzać się, dok. Przejść ś.; używać przechadzki pieszej, spacerować.

Przechadzka, chodzenie dla rozrywki, dla użycia ruchu, dla zdrowia, spacer; iść na p-ę, używać p-i, wrócić z p-i; miejsce, przeznaczone do przechadzania ś., do spaceru, aleja, ogród spacerowy.

Przecharakteryzować się, ucharakteryzować ś. w sposób odmienny; przesadzić w charakteryzacji (o aktorze).

Przecharśnienie, zmordowanie ś. nadmierne pracą.

Przechera, człowiek chytry, przewrotny, przebiegły, krętacz, oszust, obłudnik, szalbierz.

Przecherny, chytry, przewrotny, podstępny, zdradziecki.

Przechlastać, przepuścić, przemarnotrawić, przeszastać.

Przechlubna, roślina z rodziny marzanowatych, wyczystka.

Przechładzać, dok. Przechłodzić; trochę ostudzać; zanadto ochładzać, chłodem nawskroś przenikać; p. ś., używać chłodu, przechadzki na świeżym powietrzu.

Przechłodnąć, trochę ostygnąć, zanadto ochłodnąć.

Przechłodzićp. nied. Przechładzać.

Przechodem, przysł., przechodząc po drodze, mimochodem.

Przechodkap. Prywetnica.

Przechodni, przez który można przejść, służący do przejścia; przez który ciągle ś. przechodzi: dom p., wagon, pokój p., korytarz p., galerja p-a; nie mieszkający, nie przebywający stale w jakim miejscu, rzadko ś. gdzie zjawiający, wędrowny; handel p. = tranzytowy; przejściowy, chwilowy, tymczasowy, krótkotrwały, przemijający, nietrwały; w gram., czasownik p. = oznaczający czynność, przechodzącą na inną osobę a. przedmiot.

Przechodowy, będący w biegu, upływający; skały, formacje p-we = najdawniejsze czyli osadowe.

Przechodzenie, rzecz. od Przechodzić.

Przechodzić, dok. Przejść; przebywać co idąc, przebywać drogę piechotą; mijać przechodząc; liczyć ś. czego, badać co, poznawać co, ucząc ś.: p. fizykę, chemję; przenosić, przewyższać; przenikać, przeszywać, porażać:dreszcz mię przeszedł; iść w poprzek czego, przecinać idąc: p. na drugą stronę ulicy, przejść komu drogę; przenosić ś. z miejsca na miejsce, zmieniać miejsce pobytu, przebiegać, przelatywać: p. drogą, ulicą, p. z pokoju do pokoju, z kraju do kraju, kula przeszła mu tuż koło ucha; p. z klasy do klasy = otrzymywać promocję; p. z ust do ust, z pokolenia w pokolenie = być podawanym, krążyć; ani mi to przez głowę przeszło = anim pomyślał o tym; p. od jednego uczucia do drugiego, od jednej myśli do drugiej = zmieniać je; przejść do innego tematu rozmowy, do innej materji = ziuienić je; p. czym = być przenikniętym, przesyconym, przesiąkać; p. przez próbę, przez rózgi = wiele doświadczyć; przebywać, doznawać, być dotkniętym = p. chorobę; zmieniać ś. w co, dochodzić do czego: p. w zwyczaj, w prawo, w karykaturę, w manję, w śmieszność; przekraczać, wykraczać poza co: p. granice czego, przewyższać: p-dzi pojęcie; prześcigać: przeszedł sam siebie; p. na inną religję = zmieniać religję; mijać, przemijać, upływać: czas p-dzi; kończyć ś.; spędzić czas na chodzeniu; podniszczyć (ubranie); p. ś.p. Przechadzać się.

Przechodzień, człowiek, który w pobliżu czego przechodzi, mi-