Strona:M. Arcta słownik ilustrowany języka polskiego - Tom 1.djvu/845

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


by, zresztą, wreszcie, nareszcie; owszem, nadto, także, również.

M. Arcta słownik ilustrowany języka polskiego - ilustracja do hasła Nawetka.png

Nawetka, fr., czółenko, narzędzie kościane, złożone z dwuch płytek formy czółenek, połączonych w środku słupkiem, na który nawija ś. nici a. bawełnę; służy do robienia frywolitów (fig.).

Nawiać, forma nied. Nawiewać, wiatrem napędzić, nanieść, nawionąć; powiać na kogo, na co a. w co.

Nawias, znak pisarski: dwa łuki a. dwie klamry, między któremi umieszcza się jakaś myśl wtrącona ( ), [ ]; takiż znak w matematyce, ujmujący pewien zespół liczb a. liter w jedną całość; n-emp. Nawiasowo; mówiąc n-em = mimochodem, ubocznie, jakby od niechcenia, mówiąc między nami, otwarcie, poprostu, szczerze, bez ogródki; umieścić co w n-ie = zaznaczyć, zauważyć, objaśnić, dodać co; wyrzucić za n. = pominąć.

Nawiasowo, Nawiasem, mimochodem, ubocznie; poprostu, otwarcie.

Nawiasowy, uboczny, wtrącony.

Nawiązać, forma nied. Nawiązywać; nakłaść czego dużo i związać; związać rozerwane końce czego, związać jedno z drugiem: przen., n. co do czego, nawiązać co z czym, złączyć co z czym myślowo (n. przerwaną rozmowę = nawiązując ją do poprzedniej rozmowy i t. d.); przen., rozpocząć co, przystąpić do czego; zamierzyć, zamyślić co; zawiązać się nanowo, odnowić się.

Nawiązka, opatrunek, bandaż; przen., naddatek (oddać co komu z n-ą).

Nawiedzać, forma dok. Nawiedzić; przychodzić do kogo w odwiedziny, przybywać do kogo w gościnę, odwiedzać kogo, przychodzić do chorych, odwiedzać ich, doglądać ich; oglądać co, wstępować gdzie; dotykać kogo nieszczęściem, doświadczyć, umartwić, wystawić na próbę, zasmucić.

Nawiedzenie, nawiedziny, odwiedziny, doświadczenie, próba, krzyż, dopust Boży; opętanie przez złego ducha; N. N. M. P. = święto na pamiątkę odwiedzin N. M. P. u Elżbiety Zacharjaszowej, matki św. Jana Chrzciciela.

Nawiedzinyp. Nawiedzenie.

Nawiedzony, opętany, opanowany przez złego ducha.

Nawiertnik, świderek.

Nawieść, forma nied. Nawodzić; przyprowadzić, nagromadzić, nasprowadzać; przen., skłonić, zniewolić, nawrócić, przywieść, namówić kogo do czego; n. na kogo = naprowadzić; n. co na kogo = spowodować, przyczynić, stać ś. sprawcą czego.

Nawiewaćp. Nawiać.

Nawieźć, forma nied. Nawozić; dużo przywieźć, nagromadzić; nazwozić; napełnić, zasypać; zwożąc, pokryć czym (n. uprawić rolę = ugnoić, umierzwić.

Nawięzić, dużo osób uwięzić, długo trzymać w więzieniu.

Nawigacja, łć., żegluga.

Nawigator, łć., żeglarz.

Nawijacz, przyrząd w samoprząśnicy, służący do nawijania przędzy.

Nawijać, okręcać co na co (n. nici na szpulkę), owijać; n. ś., nastręczać ś., nasuwać ś. (na pamięć, na oczy), ukazywać ś. — p. Nawinąć.

Nawijadlo, przyrząd do nawijania (nici, przędzy).

Nawijarka, maszyna do nawijania przędzy na cewki.

Nawinąć, forma nied. Nawijać; owinąć, zwinąć, okręcić co na co, na czym; n. ś., nasunąć ś., nastręczyć ś., wpaść w ręce.

Nawionąćp. Nawiać.