Strona:M. Arcta słownik ilustrowany języka polskiego - Tom 1.djvu/727

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została skorygowana.


Maseduany, fr., lody malinowe z owocami i likierem wiśniowym.

M. Arcta słownik ilustrowany języka polskiego - ilustracja do hasła Maset.png

Maset, fr., podręczne stalowe narzędzie rzeźnika w kształcie sztyletu do ostrzenia noża (fig.).

Masielnicap. Maślnica.

Masielniczka, naczynie szklane, fajansowe, porcelanowe, w którym podaje ś. masło do jedzenia.

M. Arcta słownik ilustrowany języka polskiego - ilustracja do hasła Maska 1.png
M. Arcta słownik ilustrowany języka polskiego - ilustracja do hasła Maska 2.png
M. Arcta słownik ilustrowany języka polskiego - ilustracja do hasła Maska 3.png

Maska, fr., malowane oblicze przywdziewane dawniej przez aktorów greckich na scenie (fig.); karykaturalna sztuczna twarz lub osłona tekturowa, pokryta atłasem i zakończona koronką, wkładana na, twarz podczas zabaw maskowych (fig.); gipsowy odcisk, zdjęty z twarzy ludzkiej; osoba zamaskowana; twarz potworna; symbol sztuki aktorskiej; twarz aktora, ucharakteryzowana odpowiednio do roli; przen., pozór zwodniczy, fałszywy; krycie swych zamiarów, udawanie, obłuda; włożyć m-ę = udawać, kryć ś. z zamiarami; zdjąć m-ę = przestać udawać; zedrzeć komu m-ę = ujawnić jego zamiary, knowanie; w grze bilardowej: zasłonięcie jednej bili przez drugą, utrudniające uderzenie; w szachach: zasłonięcie jednej figury przez drugą; w fechtunku: siatka druciana na twarz (fig.); w medyc. takaż siatka osłonięta flanelą, wkładana na twarz chorego do chloroformowania (na flanelę leje się chloroform); w fortyfikacji: nasyp, osłaniający baterję.

Maskarada, fr., zabawa, której uczestnicy występują w maskach, bal maskowy, przebieranie się.

Maskaradować, wł., chodzić na maskarady.

Maskaradowy, fr., dotyczący maskarady; placek m. = rodzaj placka biszkoptowego; jabłka m-e = legumina z jabłek na winie.

M. Arcta słownik ilustrowany języka polskiego - ilustracja do hasła Maskaron.png

Maskaron, wł., wykrzywiona potworna twarz, umieszczana jako ozdoba architektoniczna nad drzwiami a. oknami domu, otworami pomp itd. (fig.).

Maskota, fr., osoba albo rzecz, której obecność przynosi komu szczęście.

Maskować, fr., zasłaniać, ukrywać; m. ś. = wkładać maskę na twarz; przen., przybierać inne pozory; ukrywać swoje zamiary; nie być szczerym, przymuszać ś., udawać, taić.

Maskowy, wł., przym. od Maska; bal m. = zabawa taneczna w połączeniu z maskaradą.

Masło, zbite w jedną masę kulki tłuszczu, zawarte w śmietanie; tłustość roślinna (m. kakaowe, kokosowe, palmowe, laurowe, muszkatołowe), zwierzęca (m. rakowe) a. sztuczna (m. margarynowe = margaryna); być, jak m. = być miękkim, łagodnym, pokornym, zgodnym, skłonnym do ustępstw; mieć ś., opływać, jak pączek w maśle = mieć wielkie wygody, dostatek; idzie, jak po maśle = bardzo łatwo, bez oporu, bez trudności; to nie chleb z m-em = to nie tak łatwo, jak ś. zdaje; m. maślane = określanie pewnego pojęcia przez to samo pojęcie, choć innemi wyrazami; ująć komu m-a z grzanki = ująć dochodów; nie jesteś z m-a (a. z cukru) = nie roztopisz się na słońcu (albo na deszczu), nie jesteś taki delikatny.

Masłok, fr., odurzający napój z ziół.

Masłosz, roślina z rodziny sączyńcowatych.

Masłowaty, koloru masła, po-