Strona:M. Arcta Słowniczek wyrazów obcych.djvu/305

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.
OptOra
297

partji ludowej gminu (populares).

Optymista ł. widzący wszystko w najlepszem świetle, nie zrażający się niepowodzeniami, ufający ludziom, wierzący w ich uczciwość i szlachetność.

Optymizm ł. pogląd filozoficzny, polegający na przekonaniu, że w świecie jest więcej szczęścia, niż nieszczęścia i że niedoskonałości, zła i nieszczęścia wychodzą w końcu ludzkości na dobre; w życiu potocznem skłonność do wynajdywania we wszystkiem stron dodatnich i uważanie wszystkiego z najlepszej strony.

Opugnować ł. czynić zarzuty, prowadzić spór.

Opus ł. dzieło.

Opuskuł ł. dziełko, broszura.

Opus operatum ł. dosł. dzieło dokonane; w terminologji kościelnej każda działalność, która bez osobistego współudziału człowieka wychodzi mu na dobre (sakramenty); także zewnętrzne uczynki religijne, spełniane bezmyślnie, nie oparte na podstawie duchowej, uczuciowej.

Oracja ł. przemowa, mowa

Ora et labora ł. módl się i pracuj.

Oranż f. kolor pomarańczowy, żółto-czerwony.

Oranżada f. napój z wody, pomarańcz i cukru, otartego o skórki pomarańczowe.

Oranżerja f. właściwie cieplarnia do przechowywania podczas zimy drzewek pomarańczowych i cytrynowych, także wogóle każda cieplarnia oszklona od strony słonecznej i ogrzewana, w której przechowują się rośliny ozdobne południowe, nie wytrzymujące ostrego klimatu.

Ora pro nobis ł. módl się za nami.

Oratio pro domo sua ob. Pro domo sua.

Orator ł. mówca.

Oratorjanie a. Filipini ł. bractwo religijne, założone w Rzymie w XVI w. dla modlitwy, dobrych uczynków, umoralnienia ludzi, szerzenia wiary, którego członkowie nie składają ślubu ubóstwa i mogą występować ze zgromadzenia.

Oratorjum ł. sala przeznaczona do modlitwy; religijny dramat muzyczny, treści zaczerpniętej z b