Strona:Lud białoruski na Rusi Litewskiej T1.pdf/9

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.




WSTĘP.


„Niwa szeroka a plonu tak mało!
Cz. Jankowski.

Ze wszystkich dzielnic dawnej Polski Białoruś wraz z Rusią litewską najmniej pod względem etnologicznym zbadane zostały. Oprócz nielicznych artykułów umieszczonych w Zbiorze Wiadomości do Antropol. Kraj. i niektórych czasopismach, oraz kilku zbiorów pieśni dawniej wydanych, w literaturze naszej nie więcej odnaleźć nie można. Tymczasem literatura rosyjska słusznie pochlubić się może kilku znakomitemi pracami w tym kierunku, że wspomnę tu tylko o pomnikowym słowniku Nosowicza i o materyałach zebranych przez Romanowa, Biezsonowa i Szejna[1].

Terytoryum etnograficzne, na którem się rozsiedliła zachodnia grupa białoruskiego szczepu, pod względem przestrzeni o wiele ustępuje obszarowi, zamieszkałemu przez grupę wschodnią. Na północ osady tego ludu zajmują południowy okrawek gub. wileńskiej, na zachód dochodza do rzek Biebrzy i Niemna, na południe zaś opieraja się o puszczę białowieską, a raczej dochodzą do linii wzdłuż rzeki Narwi (poczynając od granicy Kongresówki) i dalej na wschód poniżej nieco, lecz równolegle przeciągniętej z szosą brzesko-moskiewską, która przecina południowe strony powiatów słonimskiego, nowogrodzkiego i słuckiego. Plemię tedy zachodniobiałoruskie graniczy: na północy z Litwinami, na zachodzie z Mazurami, a na południu puszcza białowieska, różańska, oraz błota i lasy, pokrywając poładniową część powiatu słonimskiego, oddzielają osady ich od siedzib Poleszuków, którzy ze względu na swe właściwości etnologiczne zaliczani być powinni do szczepu małoruskiego.

  1. Ob. „Chwila“ r. 1886, nr. 17 do 23. „Słówko o materyałach służących do badań gwary, etnografii i literatury białoruskiej“, opr. Al. Jelski, oraz „Podania Białoruskie“ zebr. przez Wład. Weryhę str. 11.