Strona:Lucyna Ćwierczakiewiczowa - 365 obiadów za 5 złotych.djvu/315

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.

marmoladą z malin, porzeczek, złożyć dwa kawałki razem i dopiero skropić śmietanką, zmaczać w rozbitem jaku, posypać bułką z lekka bardzo i smażyć na klarowaném maśle aż się zrumienią. Podając osypać cukrem.


30. Bułeczki nadziewane konfiturami.

Zwyczajne bułeczki cukierniane drożdżowe, z których robią sucharki okrągłe, przekroić na połowę, wyjąć ośródek ciasta, nakłaść dużo gęstych konfitur, marmolady lub powideł; złożyć razem, umoczyć całą bułeczkę w śmietance, posmarować jajkiem i wstawić na patelni z masłem klarowaném, lub młodem, świeżem w piec, często przewracając póki nie obeschną. Wyborna legumina. Można to samo robić z kaizerek (bułeczki), muszą być nie świeże, obetrzéć całą na tarce, wyjąć ośródek ciasta, umoczyć w śmietance wymieszanéj z żółtkami, cukrem i arakiem, daléj jak wyżéj.


31. Jabłka smażone w cieście.

Najlepsze do tego są jabłka sztetyny. Pokrajać w plasterki obrane jabłka i włożyć w wodę; po obraniu i pokrajaniu w plastry, to lepiéj ciasto przyjmuje na siebie, odrzucić pestki; na trzy jabłka wziąść trzy żółtka, rozbić z łyżeczką mąki, białka ubić na pianę, domieszać do żółtek i kiedy już ma-