Przejdź do zawartości

Strona:Lucyna Ćwierczakiewiczowa - 365 obiadów za 5 złotych.djvu/285

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.
16. Pierogi ze śliwkami.

Śliwki węgierki dojrzałe, oparzyć, obrać ze skórki, wyjąć pestki, przekroić na połówki, wrzucić w rondel, wsypawszy parę łyżek cukru w miarę ilości śliwek, poddusić razem, nie lejąc ani kropli wody; wybrać łyżką durszlakową z syropu, postępując daléj zupełnie jak przy pierogach z jagodami. Podaje się do nich cukier i śmietana.


17. Pierogi z powidłami.

Zagnieść ciasto jak zwykle, biorąc do ciasta jajko i wodę, rozwałkować jak najcieniéj, nakładać kupki powideł lub konfitur, posmarować brzegi jak u każdych pierogów białkiem rozbitém wodą, i wykrawać szklanką małe pierożki; rzucać na ukrop, ostrożnie wyjmować łyżką durszlakową, oblać masłem i podać cukier i śmietanę.


18. Pierogi z grzybami.

W czasie postu można dawać zamiast z mięsem, pierogi z grzybami. Oparzyć sporo grzybów młodych suszonych, wypłókać, ugotować na miękko i usiekać bardzo drobno. Przesmażyć w łyżce masła dwie całe osobno usiekane cebule, sparzone wrzucić w to, zdjąwszy tygiel z ognia, usiekane grzybki, wbić dwa jaja, wsypać soli i pieprzu. Zagnieść ciasto jak zwykle na pierogi, nakładać tym far-