Strona:Listy Jana Trzeciego Króla Polskiego.djvu/214

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

20) Oboźny Koronny Marcyan Chełmski, syn Jana, łowczego krakowskiego, z Elżbiety Malickiej zrodzony; na wojnach kozackich, szwedzkich i moskiewskich gorliwie walczył, własnym kosztem chorągwie piesze i konne zaciągając.
21) Filonecik, Filonek, nazwa poufała dawana przez Sobieskiego synowi swemu małemu, który w dziecinnym snać umarł wieku. Może ten, któremu Jan było na imię.



LIST VI.

1) Książę Saski, elektor Jan Jerzy III, ojciec króla Augusta II., ur. r. 1647 † r. 1691.
2) Wojewoda Sandomirski, Jan Zamojski, wnuk Wielkiego Zamojskiego, pierwszy mąż królowej Maryi Kazimiry, żony Jana III., umarł bezpotomnie roku 1665. Po jego śmierci wziął ordynacyę, z porządku przez założyciela jej ustanowionego, Marcin Zamojski, podskarbi koronny. Wsławił się Jan Zamojski w bitwie pod Słobodyszczami przeciw Chmielnickiemu.
3) Dumont, dworzanin królowej, o którym wyżej.
4) Wojewoda pomorski Denhof, o którym wyżej.
5) Kasztelan Lubaczewski, Stanisław Druszkiewicz.
6) Okręty francuskie. Gdy w roku 1683 nieporozumienie nastało między dworem francuskim a Rzeczpospolitą polską, markiz de Vitry wyjechał z Warszawy, a Duverney przeznaczony do ziemi siedmiogrodzkiej rezydent francuski, bawił w Gdańsku i tajemnie utrzymywał korespondencyę z niektórymi panami polskimi Francyi sprzyjającymi. Lękano się płonnie podobno, wylądowania floty francuskiej w województwach pruskich. Lengnich wspomina, że stojące okręty francuskie solą naładowane mniemano być okrętami wojennemi.
7) Mr. le Marquis d’Arquian, ojciec królowej polskiej.
8) Biskupa kamienieckiego, Stanisława Wojeńskiego.
9) Podskarbi nadworny Modrzejowski, czyli Modrzewski, jak go Niesiecki nazywa, zginął pod Wiedniem. Miał z Urszuli Krasickiej, kasztelanki przemyskiej, córkę, która za Janem Tarłem, wojewodą lubelskim, była.