Strona:Leon Wachholz - O śmierci nagłej.djvu/9

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

opłucnowych przez przebicie tętniaków[1], jakkolwiek w tym ostatnim razie przyczyną bezpośrednią śmierci staje się nagła a ostra niedokrewność ustroju. Wreszcie zatory większych gałęzi tętnicy płucnej mogą wywołać nagłą śmierć. I tak opisuje Hofmann, przypadek u ciężarnej, której akuszerka wstrzyknęła gorącą wodę do jamy macicy celem spędzenia płodu; skrzepy wodą tą ugotowane dostały się z żył macicznych do tętnicy płucnej i sprawiły nagłą śmierć przez zator. Rolleston opisuje przypadek mięsaka w prawem jądrze z przerzutami w gruczołach jamy brzusznej i z zakrzepicą żyły głównej dolnej (vena cava inf.); kawałki oderwane ze skrzepu wywołały nagłą śmierć przez zator prawej gałęzi tętnicy płucnej.
Nierzadko bywa śmierć nagła skutkiem ciężkich zboczeń w sercu i we wielkich naczyniach. Do nich zaliczyć należy pęknięcie tętniaków serca, tętnicy głównej lub płucnej lub innych wielkich naczyń, lub też pęknięcie ich samoistne bez tętniaków. Śmierć następuje w tych przypadkach albo z powodu znacznej niedokrewności ustroju (utrata połowy ilości krwi w ustroju zawartej, staje się śmiertelną dla dorosłego człowieka, u dziecka zaś utrata mniejszej ilości, niż połowa), lub też z powodu zniesienia czynności serca, jeśli krew n. p. z pękniętego tętniaka serca wylewa się do worka osierdziowego i uciska serce[2].
Samodzielne pęknięcie ścian serca zdarza się najczęściej u ludzi otyłych; u nich bowiem wnika mocno rozwinięta tkanka tłuszczowa podosierdziowa, zwłaszcza w okolicy koniuszka serca i komory lewej w mięsień sercowy, rozrzedza go a wreszcie zastępuje. Ponieważ tkanka tłuszczowa nie jest tak sprężystą i odporną, jak tkanka mięsna, przeto ulega łatwo ciśnieniu krwi i przerywa się. Jednak i z innych powodów może nastąpić pęknięcie serca u ludzi otyłych; nie należy przeto w podobnych przypadkach wyłącznie otłuszczenia serca uważać za przyczynę pęknięcia[3]. Przyczynami pęknięcia może się stać zwyrodnienie włókniste, zwyrodnienie tłuszczowe, nowotwory i pasorzyty mięśnia sercowego[4].

W latach ostatnich opisał Achalme[5] przypadek pęknięcia serca, które było następstwem zupełnego zarośnięcia przedniej tętnicy wieńcowej. U osób w wieku podeszłych zdarza się śmierć nagła wskutek pęknięcia tętnicy głównej miażdżycowo zwyrodniałej. Przypadki podobne nie należą do rzadkości. Martin Durr[6] przytacza przypadek u 87. letniej kobiety, która cierpiąc zaledwie przez kilka godzin na mdłości i bóle krzyżów zmarła nagle. Przy sekcyi znaleziono bardzo znaczne, bo 13 ctm. w obwodzie mające rozszerzenie tętnicy głównej, liczne ogniska miażdżycowe w niej i poprzeczne pęknięcie w ramieniu jej zstępującem, obejmujące śrubowato cały obwód. Również Saguet[7], Oliver[8], Muselier[9] inni opisują przypadki pęknięć aorty wskutek zmian przeważnie miażdżycowych. — Przypadki tętniaków aorty, które wskutek pęknięcia stały się przyczyną śmierci, opisują w ostatnich czasach: Ehebald[10] przypadek z przebiciem do połyku, Francis Hawkins[11] przypadek tętniaka

  1. Laveran. Anévrysme de l’aorte ouvert dans la plèvre gauche. Gaz. des Hop. 1891.
    Dupasquier et Thiroloix. Artériosclérose géner.; rupture de la poche i t. d. Schmidts Jahrb. 1892.
  2. Lesser. Vierteljschr. f. ger. Med. 1888.
  3. Kisch. Plötzliche Todesfälle Fettleibiger. Wien. med. Presse. 1892.
  4. Eichhorst. Handb. d. spez. Path. u. Ther. I.
  5. Achalme. Rupture du coeur i t. d. Schm. Jahrb. 1891.
  6. Martin Durr. Mort subite par rupture spont. i t. d. Arch. gén. de Méd. 1891.
  7. Rupture spont. de l’aorte d. sa por. intrapéricardiaque. Schm. Jahrb. 1892.
  8. Dissecting aneurysm of the thorac. itd. Schm. Jahrb. 235.
  9. Un cas de rupt. spont. de l’aorte abd. 1892.
  10. Ein Fall von Aneur. Aortae mit Perfor. in d. Oesophagus. Schm. Jahrb. 1892.
  11. Aneurysms above i t. d. Schm. Jahrb. 1892.