Strona:Kuchnia polska.djvu/33

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
42. Zupa waniljowa „Ergastin“.

Zagotować 1 litr mleka z dodatkiem cukru waniljowego na koniec noża i zaciągnąć trochę mączką (krochmalem). Następnie ubić 3 żółtka i wlać gotujące mleko silnie mieszając do żółtek. Z białek ubić pianę z domieszką 2 pełnych łyżek stołowych cukru miałkiego i pół paczki cukru waniljowego „Ergastin“. Pianę kładzie się potem na zupę, jak kluski.

43. Zupa poziomkowa.

Przetrzeć dwa litry wybranych poziomek przez gęste sito, wsypać ¼ kgr. miałkiego cukru, dolać tyle rzadkiej kwaśnej śmietany, aby nią owoc zabielić, poczem wlać szklankę wina białego, wymięszać i zagrzać mocno, lecz nie zagotować; ostudzić w chłodnej piwnicy i podać z sucharkami w śmietance moczonymi i smażonymi na maśle.
W ten sam sposób robi się i zupę z malin.
Drugi sposób: Przetrzeć dwa litry poziomek lub malin przez gęste sito. Wziąć litr słodkiej śmietanki, ¼ kgr. miałkiego cukru, 8 żółtek, i trochę malinowej masy; rozbić to mocno, zagrzać, lecz nie zagotować, zmięszać z resztą masy, ogrzać i wydać z sucharkami.

44. Zupa z suszonych owoców
(na 4 osoby).

Pół kgr. suszonego owocu opłókać i ugotować na miękko, przecedzić przez sito, wlać w ten smak ⅛ litra soku żórawinowego lub szklankę lekkiego kwaśnego wina, dodać ⅛ kgr. cukru, trochę cynamonu i cytrynowej skórki. Zasmażyć łyżkę mąki w maśle, rozprowadzić kilku łyżkami tej zupy i rozbić mocno, wlewając resztę płynu. Do tej zupy podaje się biszkopciki lub grzanki. Zupę tę robić też można bez masła i mąki.