Strona:Kuchnia polska.djvu/299

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

gustu, dodać tyle tłustej, słodkiej śmietany, aby masa wyglądała jak masło, i przemięszać z drobno pokrajanym szczypiorkiem lub w braku tegoż z czarnym kminem. Tak przyrządzony twarożek włożyć do maślniczki i używać w braku masła, powideł itd. do smarowania chleba — także zamiast sera na chleb z masłem.

672. Gomółki.

Zebrawszy z kwaśnego mleka śmietanę, rozgrzać ją wolno, zlać serwatkę i wycisnąć twaróg w worku aż dostatecznie będzie suchy. Potem utrzeć go na miałko w donicy i dodać podług upodobania mniej lub więcej słodkiej gęstej śmietany, trochę soli i drobno usiekanego zielonego kopru lub czarnego kminku, albo tez szczypiorku. Wreszcie formować z tej masy gałki mniej więcej wielkości jabłka, rozpłaszczyć je i ułożyć na desce w miejscu suchem, wszelako nie wystawionem na słońce, aby obeschły. Po upływie tygodnia można gomółki do woli poukładać w garnku, jednę na druga przez co skórka trochę zmięknie.
Niektóre gospodynie nadają takim serkom formę pierogów.

673. Ser żuławski z twarogu.

Na jeden ser wziąć 9 do 10 litrów gęstego mleka z którego zebrano śmietanę, i wlać mleko na miski, tak, aby tylko do połowy były napełnione. Poczem zaparzyć mleko wrzącą wodą, wolno mięszając, aby twaróg mógł się ściągnąć jednostajnie i cała masa rozgrzała się do 30 stopni ciepła. Skoro serwatka stanęła klarem na wierzchu, zlać ją z misek, posypać szczyptą soli i kminkiem, którego nie trzeba skąpić, włożyć twaróg nie naciskając go, na sito i tak pozostawić, aż ścieknie serwatka.
Po mniej więcej 10 minutach wtłoczyć twaróg do form, w kształcie pochwy od książki, niech tak sery pozostaną niezakryte aż do drugiego dnia. Potem wyłożyć je z formy, suszyć mniej więcej dwa tygodnie na wolnem powietrzu w miejscu nie wystawionem na prze-