także wziąć kilka sztuk, które po upieczeniu trzeba utłuc w moździerzu na miazgę i potem przetasować bulionem przez przetak.
Szyjki, skrzydełka i nóżki od każdej zwierzyny, jako nieużyteczne do pasztetu, gotuje się na smak do sosu. Jeżeli zaś pasztet jest z zająca, nieużyteczne do pieczenia kawałki z przedniej części i wątróbkę z zająca używa się na farsz. Do pasztetu z kwiczołów bierze się także środek z nich na farsz, a piersi, tak jak u wszystkich ptaszków, układa się między farsz, krając ptaszki na połówki.
Ugotować pocięty w kawałki wołowy ogon w małej ilości wody z włoszczyzną, pieprzem i solą, a skoro dojdzie, odcedzić, aby trochę osechł. Zrobić ciasto francuskie, wyłożyć niem metalowy półmisek, położyć kawałki ogona, na to uduszonej w maśle cebuli lub innej jakiej przyprawy; zasklepić ciastem i upiec. Na wydaniu otworzyć u góry pasztet, podlać ostrym buljonowym, sosem z cytryną, kaparami, winem, lub octem.
Półtora kgr. wołowego mięsa, jeden kgr. łoju, pół kgr. cielęciny, pokrajać na duże kawałki i utłuc w stępie na miazgę. Przefasować przez dubeltowe sito, posolić, popieprzyć, wsypać trochę muszkatowej gałki i wymięszać. Ociągnąć w smaku z włoszczyzny pokrajane na cząstki kurczęta tak, aby nie były surowe, przełożyć farszem w formie zrobionej z ciasta i upiec. Podawać do tego sos mocny buljonowy z truflami lub pieczarkami.
Oprawione tłuste kaczki posypać solą, pieprzem i goździkami, podlać trochę buljonem, włożyć parę cebul, nakryć i dusić nie zupełnie miękko, a potem ostudzić. Obrać ze skórki cielęcą wątrobę i zeskrobać, włożyć