Strona:Kuchnia koszerna 1904.djvu/31

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.
Zużytkowanie skórek z pomarańczy.

Obiera się cienko żółte skórki, tłucze się je w moździerzu z cukrem na miazgę i przechowuje w dobrze zamkniętej flaszce lub słoiku. Aromat pomarańczy zachowuje się tym sposobem bardzo długo i skórki można użyć, jako przyprawę do potraw. Podług drugiego sposobu obrane skórki z cytryn i pomarańczy rzucamy do butelki z długą szyjką i wlewamy dużo dobrego spirytusu. Do użytku bierze się tyle spirytusowej essencji, ile trzeba do nadania potrawie dostatecznego smaku.

Dużo soku z cytryn

można dostać, jeśli się je przerzyna wzdłuż.

By rozcięte cytryny

przechować w świeżym stanie, należy rozciętą stroną położyć je na napełnionym octem talerzu.

Jak się obchodzić z suszonemi jarzynami.

Suszone jarzyny wymywa się w letniej wodzie, przesypując je rękami. Gdy tylko są czyste, kładzie się je na durszlak, by woda ściekła. Następnie wrzuca się je w garnek, w którym muszą się w wodzie moczyć przez 6—8 godzin, by zmiękły, a później w tej samej wodzie przystawia się je do ognia.

Małe rodzenki

muszą być starannie wybrane, pomieszczone w durszlaku, który leży w głębokim półmisku i parę razy oblane gorącą wodą, tak, że piasek przejdzie przez otwory. Później muszą być opłukane zimną wodą. Gdy są czyste, daje się wodzie ściec i rodzenki wysypuje na talerz do wysuszenia. Jeżeli się je chce zaraz użyć, można je prócz tego zanurzyć w gorącej wodzie i wsypać do potraw.

Migdały

należy oparzyć, a wtedy łupina latwo schodzi, następnie kraje się je wzdłuż, trze lub tłucze.