Strona:Kuchnia koszerna 1904.djvu/230

  Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
  Ta strona została przepisana.

  gotowywać sobie ocet i nawet zrobić dostateczny zapas na zimę. Flaszki muszą stać na słońcu przez 8 dni, dobrze zakorkowane. Ocet ten jest bardzo ostry i tak czystego smaku, jak fabryczny, nic zaś nie kosztuje.

  c)Kalteszale.
  644[1].Kalteszal z piwa.

  Trzemy niezbyt świeży razowy chleb, a skórkę krajemy na drobne kawałki; wszystko to kładziemy razem z cukrem, tłuczonym cynamonem i tartą skórką cytrynową do wazy, do której nalewamy bawarskiego piwa. Po półgodzinnem staniu pod przykrywką, kalteszal jest gotowy i można go nalać w szklanki. Można dodać również dla lepszego smaku starannie przedtem przemytych rodzenków.

  646.Kalteszal z owsianego piwa.

  Przyrządza się zupełnie tak samo, jak poprzedni, tylko że bierzemy do niego piwo owsiane, by nadać mu lepszy smak zamiast skórki od razowego chleba, bierzemy skórkę od bułki, plasterki cytryny i małe starannie przemyte rodzenki.

  647.Kalteszal z mleka.

  Tarte biszkopty i pokrajaną bułkę kładziemy w naczynie i posypawszy je cukrem i cynamonem, nalewamy na wszystko dobrego zimnego mleka. Można również przedtem gotować mleko z laską wanilji i paru rozpuszczonemi żółtkami, a następnie ochłodziwszy mleko polać je na kalteszal.

  648.Kalteszal z wina i poziomek.

  Dobre leśne poziomki oczyszczamy z listków i przemywamy na durszlaku. Następnie kładziemy je do naczynia z cukrem, cynamonem i tartą skórką cytrynową. Na wszystko razem nalewamy białego lekkiego wina i po pa-

  1. Przypis własny Wikiźródeł Z przepisu poprzedzającego i następującego wynika błąd w numeracji