Strona:Kuchnia koszerna 1904.djvu/203

  Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
  Ta strona została przepisana.
  554.Sok morwowy.

  Morwy surowe wyciskamy przez płótno, by z nich sok wydostać. Gotujemy cukier z niewielką ilością wody w dobrze wygotowanem glinianem naczyniu. Po chwili wlewamy weń sok i razem gotujemy, póki sok nie jest dość gęsty. Wtedy wlewamy go w słoiki.

  555.Sok malinowy.

  Patrz „Galareta malinowa“ № 530, tylko cukru trzeba wziąć połowę ilości soku i ten ostatni nie gotuje się tak gęsto, jak na galaretę.


  Rozdział XII.

  O przyrządzaniu konfitur i konserw z owoców i niektórych jarzyn.
  a)Owoce w konfiturze i konserwach.
  556.Konfitury z wisien.

  Bierzemy 2½ funta czarnych wisien, ¼ funta cukru, ½ łuta cynamonu, 1 zołotnik goździków, i w kawałki pokrajaną skórkę z 1 cytryny. Korzonki z wisien wyrzucamy; można także wyjąć pestki, ale konfitura jest ładniejsza, jeżeli je zostawiamy wewnątrz. Rąbiemy cukier w kawałki, zwilżamy każdy kawałek wodą, kładziemy w naczynie do smażenia konfitur, gotujemy bardzo wolno i po zebraniu szumowin wrzucamy w ten roztopiony cukier wiśnie. Cukier i wiśnie muszą się gotować 2½ godziny przy ciągłem zbieraniu szumowin. Konfitury nie wolno mieszać podczas gotowania trzeba tylko naczynie nachylać. Gdy są już gotowe i ochłodzone, wlewamy ją do słoików i zawiązujemy papierem.