Strona:Kuchnia koszerna 1904.djvu/183

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

tyle wody, by zupełnie wszystko pokrywała i nie ruszając więcej potrawy, gotujemy ją w formie zupy. Do gulaszu należy wybierać zwłaszcza tłuste ryby, gdyż wtedy jest on smaczniejszym. Kawałki ryb muszą być wielkości mniej więcej półrublówki.

484.Sznycel z ryby (kuchnia wiedeńska).

Zależnie od wielkości ryby wykrawamy duży kawałek grubości palca razem z ością grzbietową, albo też pozbawiamy rybę ości i krajemy ją jeżeli jest dużą na plasterki grubości palca, gdy zaś jest niewielką na 3—4 tej samej grubości kawałki. Zostawiamy je przez godzinę w soli, a następnie smażymy na maśle, zmieszanem z pietruszką, i, gdy są już gotowe, skrapiamy sokiem cytrynowym. Do sznycli nadają się wszelkie dobre ryby, nie wyłączając morskich.

485.Szczupak nadziewany.

Nadzienie przyrządzamy jak do klusek z ryb, podług № 461 („szczupak z kluskami“), tylko że przez cały czas massę rozcieramy, a nie gnieciemy i siekamy razem koniecznie kawałki ryb i ich tłuszcz i wątróbkę, biorąc również dość dużo masła. Szczupak musi być rozpłatany, nadziany wyżej opisanym farszem i brzuch znów zaszyty. Ryba gotuje się razem z maślanym sosem.

486.Pulpety z ryb.

Używamy do nich małych ryb, szczupaków lub okoni, które oskrobujemy z łuski, obmywamy, oddzielamy mięso od ości, mieszamy je z tartą bułką, masłem, jajkami, 1 cienko pokrajaną cebulą, solą i pieprzem. Wszystko to rozgniatamy usilnie, by masło zupełnie połączyło się z resztą podanych materjałów, formujemy następnie pulpety, nadając im kształt okrągły i smażymy na maśle do żółto-brązowego koloru.

487.Sznycel z lina lub morskich ryb. (Kuchnia wiedeńska).

Sznycle z tych ryb smażymy na maśle z cebulką i oblewamy śmietaną, dodając soku cytrynowego i skórki cytry-