Strona:Kuchnia koszerna 1904.djvu/141

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
359.Obwarzanki.

Przyrządzamy ciasto do makaronu (podług № 108), wałkujemy je bardzo cienko, za pomocą specjalnego kółka rysujemy różne esy i floresy, lub wyrzynamy wogóle różne formy. Oddzielnie przystawiamy do ognia garnek lub rondel z masłem lub szmalcem, a gdy się rozpuści, wrzucamy widelcem jeden obwarzanek za drugim tak, by swobodnie leżały obok siebie. Ogień musi być bardzo silny i gdy tylko obwarzanek zbrązowieje, trzeba go wyjąć i posypać mączką i cynamonem. Wszystko to należy robić bardzo szybko. Obwarzanki te przyrządzają się prędko i są świetne do kawy.

360.Smażony chrust.

Przyrządzamy ciasto makaranowe podług № 108, wykrawamy z niego czworokątne kawałki, smarujemy każdy powidłami lub jakąś owocową marmoladą, kładziemy jeden kawałek na drugi i smażymy, jak poprzednią potrawę, na maśle lub szmalcu zależnie od tego, czy przyrządzamy potrawę na mleczno lub mięsno. Gorący chrust smakuje wyśmienicie.

361.Smażone nadziewane kluski.

Ciasto przyrządzamy z rozmiękczonej i wyciśniętej następnie bułki, z tartej bułki, z paru jajek, mączki, odrobiny soli i masła lub szmalcu (bierzemy najwięcej 7 jajek i bułki za 10 groszy). Ciasto musi być miękkie i łatwo gnieść się ręką. Nadzienie zaś przyrządzamy albo z powideł, albo też lepiej z krajanych jabłek, dużych rodzenków, obranych i tłuczonych migdałów (słodkich), tartej skórki cytrynowej, mączki i cynamonu. Następnie bierzemy z ciasta tyle, ile potrzeba dla utworzenia grubej kluski. Wałkujemy to ciasto na gruby placek, kładziemy pośrodku dużo nadzienia i zawijamy brzegi ciasta z góry i boków, by uformowała się kluska grubości i wielkości indyczego jajka. Następnie maczamy drewnianą łyżkę w wodzie, smarujemy nią kluskę, by znikąd nadzienie nie występywało i smażymy wreszcie kluski na brązowo w tłuszczu lub maśle.