Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/84

  Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
  Ta strona została przepisana.

  maśle usmażonemi, perdutą, siekanem jajem, omletem, lub cielęcą usmażoną wątróbką.
  Młoda pokrzywa, sałata, młody radyśnik, tak samo się przyrządzają, lecz zamiast mleka, trzeba użyć do rozprowadzenia buljonu.

  21. Budyń ze szpinaku.
  Proporcja: 1 f. szpinaku, 1 bułka franc., 1 szkl. mleka, trochę soli i pieprzu, 3—4 jaj, 1—2 łyżek masła.

  Do ugotowanego i przefasowanego szpinaku włożyć bułkę wymoczoną w mleku, trochę soli i pieprzu i dobrze to wymieszać. Dołożyć do tego kawałek pozostałej pieczeni wołowej lub cielęcej, jako też trochę szynki (obie rzeczy pokrajane w kostkę), także 3—4 żółtka i pianę z 4 białek, którą należy wkładać bardzo ostrożnie. Ugotować na parze (au bain marie) lub upiec w niezbyt gorącym piecu. Podając polać ten budyń rumianem masłem.

  22. Szczaw świeży na jarzynę.
  Proporcja: 1 f. śwież. szczawiu, 1 f. śwież. szpinaku, soli, 3—4 kawałk. cukru, 1—1½ łyżek masła, 2—3 łyżek śmietany, 1 łyżeczka mąki, 1 bułka franc.

  Zmieszać świeżego szczawiu po połowie z sałatą, lub szpinakiem, przemyć, wycisnąć, usiekać i tuszyć w maśle. Pod koniec włożyć parę łyżek śmietany, trochę cukru, podtuszyć i obłożyć grzaneczkami podsmażonemi w maśle lub kotletami.

  23. Szczaw marynowany.
  Proporcja: 2 szkl. marynow. szczawiu, 1 łyżka masła, 2—3 łyżek śmietany, 3—4 żółtek.

  Parę garści solonego szczawiu wypłókać w kilku wodach, wycisnąć, i drobno usiekać. Rozpuścić łyżkę masła, podtuszyć w niem szczaw z dodaniem kilku ły-