Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/69

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
13. Sos cebulowy z kminem.
Proporcja: Kilka cebul, parę szkl. buljonu, 1 łyżka mąki, 1 łyżka masła, 2 łyżeczki kminu.

Kilka sporych, pokrajanych cebul ugotować na miękko w buljonie z trochą soli; usmażyć 1 łyżkę mąki lub tartej bułki w maśle, zmieszać z cebulowym sosem, dodać parę łyżeczek kawianych kminu, zagotować razem mocno, i dać do baraniej pieczeni, lub kotletów.

14. Sos szalotkowy do baraniej pieczeni.
Proporcja: 1½ szkl. szalotek, 2 szkl. buljonu, 1—2 łyżek masła, 1 łyżka mąki, 2—3 łyżek octu, 2—3 kaw. cukru.

Podsmażyć w maśle drobno pokrajane szalotki lub cebulę, zarumienić w tem łyżkę mąki, rozprowadzić buljonem, posolić, wlać parę łyżek octu, trochę podpalonego cukru i zagotować. Zmieszać z sosem od pieczeni, ogrzać i zalać pieczeń, resztę podać w sosjerce.

15. Sos ostry cebulowy.
Proporcja: Kilka cebul, 4—5 kawałk. cukru, 1 łyżka mąki, ¼ f. masła, 2—3 łyżek octu, szczypta soli.

Kilka kawałków cukru zalać dwiema łyżkami wody i podrumienić. Skoro się zarumieni, wlać tyle wody, ile potrzeba sosu, włożyć ćwierć funta masła podpalonego z mąką, posolić i gotować z kilku obranemi, pokrajanemi cebulami na miękko. Na dogotowaniu wlać parę łyżek octu, zagotować i przetrzeć przez sito. Sos ten powinien być koloru złotawego, słodko kwaśnego smaku.

16. Sos holenderski do szczupaka lub innych ryb większych.
Proporcja: 1 łyżka masła, 4 żółtka, 1 łyżka mąki, 2 łyżki octu, para kawałków cukru, szósta część cytryny, buljonu i trochę soli.

Kawał świeżego masła ubić na śmietanę, włożyć cztery żółtka, łyżkę dobrej mąki, trochę winnego lub in-