Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/540

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

tunki tylko oparzyć i trochę posolić. Korniszony zalać octem na kilka godzin w rondlu niebielonym, żeby nabrały koloru zielonego, potem ułożyć zgrabnie wszystkie te pikle do słoików i zalać octem z oliwą.

11. Pieczarki (szampjony) marynowane.

Małe, okrągłe pieczarki oczyścić, otrzeć, zagotować w usolonej wodzie i odcedzić na sicie. Ułożyć do słoja, przesypując pieprzem angielskim i prostym, liściem bobkowym i solą, zalać mocnym, przegotowanym i ostudzonym octem, na wierzch łyżką oliwy, obwiązać i postawić w zimnem miejscu.

12. Szalotki marynowane.

Małe szalotki obrać z łuski, posolić na 24 godziny i otrzeć z wilgoci. Zagotować mocny ocet z pieprzem angielskim i prostym, oraz goździkami, wrzucić cebulki i ugotować do miękkości. Ostudzić, przełożyć z octem do polewanego garnka lub słoika, obwiązać i pochować w zimnem miejscu.

13. Fasole marynowane.

Ociągnąć z włókien młode, zielone fasole, zagotować we wrzącej wodzie i odcedzić na sicie. Posypać spód polewanego słoja liściem bobkowym, pieprzem, goździkami, na tem położyć rząd fasoli, znowu przesypać korzeniami i tak postępować dopóki się słoik nie napełni, uważając, aby na wierzchu były korzenie. Zalać to przegotowanym z solą, ostudzonym, mocnym octem, obwiązać pęcherzem i postawić na zimnie.

14. Rydze lub borowiki solone.

Rydze oczyszczone sparzyć gorącą wodą i wyłożyć na przetak; skoro osiąkną z wilgoci, ułożyć do faseczek