Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/293

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


15. Melszpejz z kasztanów.
Proporcja: 1 f. kasztanów, 10 jaj, ¼ f. cukru, ½ f. masła, ¼ f. migd., skórki z 1 cytr.

Naciąć i ugotować w wodzie lekko posolonej funt kasztanów, odrzucić skórkę i utrzeć na tarce. Ubić do białości 10 żółtek z ćwiercią funta miałkiego cukru, zmieszać z półfuntem utartego na śmietanę masła, włożyć ćwierć funta utłuczonych migdałów, skórkę otartą z cytryny, kasztanową masę, i to wszystko razem mocno wycierać. Nakoniec zmieszać ostrożnie z pianą, przełożyć do formy i w piec wstawić.
Proporcja na 10 osób.

16. Melszpejz kawiany.
Proporcja: 1 szkl. masła, 2 szkl. kawy biel., 1½ szkl. mąki, 8 jaj, 1 łyż. cukru.

Szklankę roztopionego masła i dwie szklanki mocnej, zabielonej kawy zagotować i do wrzącej wsypać pół tory szklanki mąki; wybić mocno na ogniu, odstawić, wymieszać, studzić, wbić 8 żółtek, sporą łyżkę cukru, wszystko wyrobić jak najmocniej, włożyć pianę, wymieszać ostrożnie, wlać do formy i w piec wstawić.
Proporcja na 10 osób.

17. Melszpejz czekoladowy.
Proporcja: 4 łyż. mąki, 8 jaj, ¼ f. czekolady, 1 kwaterka cukru, kardymonji i cynamomu, 3 kwaterki śmietany. Do tego śmietanka.

Cztery łyżki mąki i ośm jaj razem rozbić. Ćwierć funta czekolady, cukru kwaterkę, trochę kardymonji i cynamonu dla zapachu, trzy kwaterki kwaśnej śmietany razem mocno wymieszać i w piec wstawić. Do tego daje się słodka śmietanka.
Proporcja na 8 osób.