Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/253

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.

Wysmarować konchy grubo masłem sardelowem lub śledziowem, i wpuścić (ostrożnie rozbijając, aby nie skłócić) po jednem jaju do każdej konchy. Posypać serem holenderskim lub innym jakim tłustym i ostrym, wstawić na kilka minut przed wydaniem do gorącego pieca, aby się jaja cokolwiek z wierzchu zapiekły. Na wydaniu pokropić zarumienionem masłem z sucharkiem.

13. Paszteciki w konchach z grzybów.
Proporcja: 15 grzybów, 1 march., 2 cebule, 1 por. 1 pietr., 1 łyż. masła, 2 łyżki śmietany, soli, pieprzu, 2 żółtka, 2—3 łyż. sucharka.

Suche grzyby wypłókać, namoczyć na noc w mleku, ugotować na miękko z włoszczyzną, usiekać, podsmażyć w maśle z cebulką, włożyć parę łyżek śmietany, szczyptę soli, tyleż pieprzu i podtuszyć. Wbić parę żółtek, wsypać parę łyżek sucharka, wymieszać, nałożyć tem konchy, osypać sucharkiem i wstawić na kwadrans do pieca.

14. Paszteciki w konchach z cielęciny i śledzi.
Proporcja: 1—1½ f. cielęciny, 1 śledź, 1 łyżka masła, 1—2 cebul, 2 łyżki śmietany, 1 łyż. buljonu, soli, pieprzu, 2—3 łyżki sucharka, 3 żółtka, 2 łyżki sera.

Kawałek upieczonej cielęciny usiekać drobno z wymoczonym i obranym z ości śledziem, zmieszać to z podsmażoną w maśle cebulką, paru łyżkami śmietany, łyżką buljonu i podtuszyć. Skoro trochę ostygnie, wsypać szczyptę pieprzu, parę łyżek sucharka, włożyć trzy żółtka, wymieszać, nałożyć do konch, osypać serem lub sucharkiem i na kwadrans wstawić do pieca.

15. Paszteciki sardelowe w konchach.
Proporcja: sardele, 1½ łyż. masła, 2—3 łyżek śmietany, 4—5 żółtek, 1 łyżka sucharka.

Przemyć sardele i wycisnąć z wody, usiekać na miazgę, zmieszać z łyżką masła i przefasować przez sito.