Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/247

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
c) PASZTECIKI.

1. Paszteciki drożdżowe w pączkach.
Proporcja: 1 f. mąki, 2 łuty drożdży, ¾ szkl. mleka, 1 łyżka masła surowego, 3 jaja, soli. Na farsz: ½ f. mięsa, ½ f. łoju, 2 cebule, 2—3 łyżek buljonu, soli, pieprzu, masła ze szmalcem do usmażenia.

Na funt mąki 2 łuty suchych drożdży i łyżkę surowego i niesłonego masła. Rozczynić to mlekiem jak na sucharki, wyrobić dobrze, włożyć 3 jaja, wymieszać i postawić, aby podeszło. Pół funta mięsa wołowego z polędwicy, tyleż łoju pokrajać w drobną kostkę, usiekać parę cebul, zmieszać z mięsem, włożyć do rondelka, podlać paru łyżkami buljonu i dusić, poczem wyłożyć na stolnicę, posolić, popieprzyć, przesiekać i wymieszać na gładką masę. Uszczknąć kawałek ciasta, jak na sucharek, wypłaszczyć go nieco w ręku, włożyć gałeczkę farszu, zwinąć u góry, aby nadać kształt okrągły i układać na stole; skoro wszystkie się wyrobią, i podejdą, spuszczać na roztopione masło po połowie z tłustością wieprzową i na wrzącej smażyć, jak pączki; gorące podać do zupy.
Można je nadziewać farszem z mózgu lub grzybkami.

2. Paszteciki drożdżowe z mózgiem.
Proporcja: ½ garnca mąki, 1½ szkl. mleka, 3 łuty drożdży, soli, 2 łyż. masła, 4 jaja, 2 żółtka. Farsz: 2 łyż. masła, 3 łyż. mąki, ¾ szklan. buljonu, trochę skórki cytr., mózgi cielęce, frytury do usmażenia.

Pół garnca mąki rozczynić ½ kwartą mleka słodkiego, dodając 3 łuty dobrych drożdży. Postawić w ciepłem miejscu, przykrywszy serwetą, skoro podejdzie, dwie łyżki sklarowanego, ciepłego masła rozbić z czterema całemi jajami i dwoma żółtkami, i wlewać je po tro-