Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/203

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


wielkim ogniu, lepiej na obłożonych, niż na angielskiej kuchni. Ogień podkładać naokoło, nie zaś u spodu, aby ryba nie przypadła do rondla, a prędkim ogniem zagotowana będzie jędrna i smaczna. Ryba, podawana na stół w całku, kładzie się grzbietem do góry.
Smaczna jest też ryba duszona w kawałkach w białem winie z łyżką masła. Podaje się ją z rozmaitymi sosami.

1. Szczupak opiekany z kwaśną kapustą.
Proporcja: 1 szczupak na 4—5 f., 2 cebule, 1 marchew, 1 pietr., 1 seler, 1 por, soli, 2½ f. kwaśnej kapusty, 3—4 łyżek masła, 2—3 sucharków, trochę korzeni.

Oczyszczonego i osolonego szczupaka zalać zimną wodą razem z włoszczyzną i ugotować; kapustę kwaśną ugotować osobno na miękko z łyżką masła; jedno i drugie ostudzić. Nasmarować grubo masłem półmisek, ułożyć na nim warstwę kapusty, potem warstwę pokrajanej na szmatki i oczyszczonej z ości ryby, na niej położyć masło, i tak postąpić do pełności półmiska, uważając, aby ostatnia warstwa była z kapusty i masła. Wstawić półmisek na pół godziny do pieca, przykryć pokrywą, osypać go z wierzchu żarem, potem wyjąć, osypać sucharkiem, oblać obficie roztopionem masłem, przekłuwając widelcem, aby wskroś przejęło, i wstawić znowu do pieca, aby się zarumieniło.

2. Szczupak do rozmaitych sosów.
Proporcja: 4—5 f. szczupaka, soli, 1 szkl. octu, 2 cebule, 2 march., 1 pietruszka, 1 seler. Do tego sos rybny jakikolwiek.

Oskrobać, oczyścić, pokrajać szczupaka na dzwona; posolić na godzinę podsuszoną solą, ułożyć szczelnie jeden kawałek przy drugim, zalać wrzącym octem i nakryć misą. W kilka minut przełożyć do rondla, zalać wrzątkiem, aby objęło, włożyć w całku parę cebul, mar-