Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/176

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
3. Sztuka mięsa z sarny lub łosia.
Proporcja: Sarnia lub łosia pieczeń, trzy ćwierci f. słoniny, ½ garnca octu z korzeniami, jak zwykle, 2 cebule, 1 cytryna, 2 marchwi, 1 pietr., 8—10 goździków, 3—4 łutów buljonu, 1 szkl. wina czerwnego, 1 kwaterka octu, 5—6 trufli.

Zagotować pół garnca octu z różnymi korzeniami, ostudzić i zamarynować w tem na kilka godzin wybitą i naszpikowaną słoniną sarnią lub łosią pieczeń. Wydobytą z octu wycisnąć i piec na rożnie lub na brytfannie do połowy. Zdjąwszy włożyć do rondla, wyłożonego słoniną, dodać parę cebul, cytrynę, pokrajaną w talerzyki, trochę goździków, pietruszki, marchwi, kawałeczek buljonu, szklankę wina czerwonego, kwaterkę octu, trochę wody, i dusić aż się wysadzi. Wydać zalawszy przecedzonym sosem, do którego można dodać trochę trufli lub soi.
Dla odmiany, można tę sztukę mięsa dawać z czerwoną kapustą, przyrządzoną następującym sposobem: rozpuścić łyżkę masła, włożyć uszatkowaną nożem, osoloną i wyciśniętą kapustę, parę kawałeczków cukru, kilka goździków, rozpuszczonego suchego buljonu, nakryć i dusić mieszając, aby nie przypadła do rondla; skoro zmięknie, wlać szklankę wina; jak się wysadzi, obłożyć sztukę mięsa.

4. Zając na pieczyste z rożna.
Proporcja: 1 zając, ¼ f. słoniny, soli, 1 łyżeczka oliwy, 1—2 łyżek masła, 1—2 sucharków.

Oczyścić, wymoczyć ze krwi, wymyć i wyżyłować z plew zająca, skropić oliwą, naszpikować, posolić i piec na rożnie, polewając masłem. Na wydaniu osypać sucharkiem i zalać masłem.

5. Zając pieczony ze śmietaną.
Proporcja: 1 zając, ¼ f. słoniny, soli, 1 łyżka masła, 1 szkl. śmietany, ½ cytryny.