Przejdź do zawartości

Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/168

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

cynamonu, i zagotować; dodać trochę sosu od pieczeni, i zagotowanym zalać pokrajaną wieprzowinę.
Zamiast śliwek można użyć kwaterkę wiśniowego soku.

5. Schab wieprzowiny, z sosem powidłowym.
Proporcja: 5 f. schabu, 2—3 łyż. sucharka, soli, 1 łyż. masła, łyż. powideł, 1 szkl. buljonu, 2—3 kawał. cukru, trochę cynamonu, goździków i cytryn. skórki., 2—3 łyż. wina.

Porąbać schab w kawałki, odgotować w zasolonej wodzie, ostudzić trochę, osypać grubo tartą bułeczką i opiec na blasze, wysmarowanej masłem na rumiano. Sporą łyżkę wiśniowych lub śliwkowych powideł rozprowadzić buljonem lub wodą, włożyć parę kawałeczków cukru, trochę cynamonu, goździków i cytrynowej skórki, parę łyżek wina, lub agrestowego soku, zagotować i zalać schab obrumieniony.

6. Udziec wieprzowy lub dzika, marynowany.
Proporcja: 1 udo wieprzowe, 2 kwarty octu, 3 cebule, 15—20 ziarn pieprzu ang., 10—15 liści bobk., 20 ziarn goździków, 2—3 kawałecz. cynamonu, 1—2 porcji chleba razowego, trochę skórki cytr.

Zdjąwszy skórkę z uda wieprzowego, natrzeć solą, i namoczyć na tydzień w occie, przegotowanym z korzeniami i cebulą. Wyjąć z octu, wycisnąć, naszpikować goździkami i cynamonem i upiec na brytfannie, podlewając z początku wodą, potem własnym jego sosem. Na godzinę przed wydaniem osypać grubo tartym razowym chlebem, drobno pokrajaną cytrynową skórką i rumienić nie polewając już więcej.
Sos jagodowy uchodzi do tej pieczeni.

7. Kotlety wieprzowe na sztukę mięsa.
Proporcja: 5 f. schabu, soli i pieprzu, 2 łyż. masła, ½ ce-