Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/120

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
angielskiego, 1 szklankę buljonu i 1 szklankę madery, soli, 1 łyżka masła. Krokietki do ubrania.

Polędwicę oczyścić z błon i tłuszczu i naszpikować słoniną i truflami. Włożyć do rondla, posolić, dodać marchew, pietruszkę, cebulę, liść bobkowy i korzenie. Zalać szklanką buljonu i szklanką madery i tuszyć na wolnym ogniu. Gdy już będzie gotowa, wyjąć ją z rondla, sos przecedzić, przetrzeć jarzynki, dodać kawałek suchego buljonu i trufli pokrajanych, a następnie zagotować i polać polędwicę. Podać do tego krokietki z kartofli lub kasztanów.

26. Polędwica przekładana chrzanem lub sardelowem masłem z kartoflaną masą.
Proporcja: 4—5 f. polędwicy, 2 cebule, 2 march., 1 selera, 2 łyżki masła, 5—10 ziarn pieprzu ang., soli, 2—3 liści bobk., 5—6 łyżek tartego chrzanu, kilka maryn. rydzów. Można też dodać 2 śledzie, kawał masła, 2 żółtka, kilka kartofli, 2—3 sucharków.

Wyżyłować polędwicę i posolić. Pokrajać parę cebul w talerzyki, parę marchwi, jeden seler, wrzucić na brytfannę, położyć nań polędwicę, osypać kilku ziarnkami angielskiego pieprzu i bobkowym liściem, rozpuścić łyżkę masła, zalać niem, i upiec w piecu, przewracając. Skoro będzie gotowa, pokrajać, przełożyć usmażonym w maśle tartym chrzanem, i zalać ją własnym sosem, z dodaniem marynowanych rydzów lub borowików. Można też przełożyć masą następującą: wymoczyć parę śledzi, wybrać ości, utłuc w moździerzu z kawałkiem niesłonego masła i dwoma żółtkami, przetrzeć przez sito, zmieszać z przefasowanymi ugotowanymi kartoflami, dobrze wytrzeć i tem przełożyć polędwicę; osypać tartym chlebem lub sucharkiem, wstawić do pieca dla zarumienienia, i zalać gorącym sosem na wydaniu.
W braku polędwicy, można tym sposobem przyrządzić sztukę mięsa z wołowego uda. Zamiast masła,