Strona:Koran (Buczacki) T. 2.djvu/592

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


dzieci i ustalenie ich w wierze świętéj Islamskiéj, trzeba modlić się za rodziców, krewnych i przyjaciół za połączonych związkiem Achretnym[1] za żyjących i umarłych.
Promień łaski Boskiéj udzielony będzie temu, kto w nawałnicy nieszczęść i dolegliwości odmówi pierwszy rozdział Koranu, lub zawoła z głębi serca: „Dobre i złe od ciebie Panie pochodzi, udziel wytrwałości, bym na łono twoje wrócił niezmazany.
Czytanie Koranu jest modlitwą w Islamizmie, błogosławiony bdzie ten i potomstwo jego, kto wolną chwilę od zwyczajnych modlitw lub dziennéj pracy poświęci czytaniu téj świętéj księgi.
Modlitwy prawowiernych są rozmaite, jedne które zaleca księga Koranu, te zowią się Farzowe, a drugie przez Proroka zalecone Sunnietowe, które się odmawiają w pewnych dniach i okolicznościach.


I.
Modlitwa poranna Sabach (Fiedżry).

Między świtem a wschodem słoca przypadająca. Każdy prawowierny Muzułmanin jak tylko wstanie, obowiązany jest zrobić wiadomym sposobem ablucję, czyli oczyszczenie całego ciała, co zowią Gusl, potem mniejsze umycie czyli Abdiest. Podczas tych umywań odmawiać przepisane modlitwy, a ocierając się odmawiać 97 rozdział Koranu. Będąc w taki sposób oczyszczonym rozkłada mały dywanik na czystém miejscu i zdjąwszy obuwie w fezie lub czapce staje na tym dywanie zwanym Dzanamaz albo Namazlyk (od wyrazu Namaz modlitwa) a zwrciwszy się w stronę południową Kieble to jest ku miejscu świętemu podnosi ręce do uszu, i śpiewa głosem donośnym[2] modlitwę zwaną Azan następującemi słowy:

  1. Związek Achretny znaczy rodzaj ślubu, przyjaźni i miłości braterskiéj pomiędzy swoma osobami obojej płci najmniejszego między sobą pokrewieństwa nie majcemi. Ślub ten daje Imam, w obecności świadków. Obowiązki Achretu są liczne i ważne.
  2. Wszystkie inne modlitwy tu zamieszczone modlący wymawia po cichu.