Strona:Kodex Napoleona - Z przypisami - Xiąg trzy.djvu/23

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


i władzę cywilną, którey oddane było. Ten protokuł wpisany będzie w reieſtra.

59. Jeżeli urodzi się dziecię w czasie żeglugi morskiey, akt urodzenia iego, spisany będzie we dwudzieſtu czterech godzinach, w przytomności oyca, ieżeli się na okręcie znayduie, i dwóch świadków wziętych z pomiędzy officerów okrętu; a gdyby tych nie było, z pomiędzy ludzi okrętowych. Akt taki, zrobiony będzie na okrętach Cesarskich, przez officera adminiſtracyi morskiey, a na okrętach korsarskich, kupieckich, przez kapitana, właściciela, lub szypra okrętu. Akt urodzenia wpisany będzie naſtępnie w reieſtrze osób na okręcie będących.

60. W naypierwszym porcie, do którego zawinie okręt, bądź dla spoczynku, bądź dla inney przyczyny, wyiąwszy rozbroienie iego, officerowie adminiſtracyi morskiey, kapitan, właściciel albo szyper, obowiązani będą złożyć dwie expedycye urzędowe aktów urodzenia, które spisali; ieżeli w porcie francuzkim, to u przełożonego nad wpisami morskiemi, a ieżeli w obcym porcie, to w ręce Konsula.
Jedna z tych expedycyy, zoſtanie w kacellaryi wpisów morskich, albo w kancellaryi Konsula, druga posłana będzie do Miniſtra morskiego, który kopiią zaświadczoną przez siebie, każdego z tych aktów, odeśle do urzędnika ſtanu cywilnego, gdzie ma zamieszkanie oyciec dziecięcia,