Strona:Kazimierz Wyka - Rzecz wyobraźni.djvu/44

  Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
  Ta strona została uwierzytelniona.

  zupełnej stateczności formy, hamującej, wprawiającej liryzm w twardą ramę, i liryczności, która jest tak gęsta, że nawet wzięta w owe ramy nie wysusza się i nie ginie. Przeciwnie, unosi i oczyszcza, niczym poziom wód w głębokich i starych studniach, wód, które gdyby się rozpierzchły, stałyby się nieuchwytne. Lecz właśnie przez ramę i zakres zyskują tajemniczą głąb i zapach. I kiedy ten splot się zawęźlił, splot wiejskości rodzimej, liryczności i specyficznego wizjonerstwa, które nie tyle rozbudowuje, ile okrawa, wyodrębnia, z podobnego splotu wynikały najbardziej Czechowiczowskie wiersze.

  którem nieraz w księżyca pobiałach przemierzał
  urocze miasteczko
  włodzimierzu

  pod perłowym stepem nieba
  kiedy noc majowa
  ogrom cerkwi płynął w drzewach
  gwiazdy stały w rowach
  parowozy gdzieś za stacją
  oddychały długo
  powiew niósł to i akacją
  pachniało nad rzeczką
  nad ługą
  cień dzwonnicy na ogrodzie
  wskazał krzak słowiczy
  wołynieje coraz słodziej
  pianie okolicy

  o miasteczko
  (Westchnienie)

  Ten wreszcie przeplot, gdzie w polskiej, siewnej i łanowej ziemi gubiące się miasteczka i miasta poddane są interpretacji człowieka po wiejsku bliskiego natury, daje poezji Czechowicza jej dalszy, z tego jednego wciąż źródła idący — wygląd jest to zarazem poezja prowincji polskiej. Ten wygląd szczególnie podkreślił J. A. Król w ciekawym szkicu o Ojczyźnie poetyckiej Czechowicza („Pion“ 1939, nr 5), myślę, że zbyt jednostronnie na tej miedzy miasta i wsi widząc granice owej ojczyzny.
  Dla nas z tego przeplotu inny wniosek jest ważny. Oto u szczytu swego uświadomienia poetyckiego Czechowicz, niezręczny we wczesnej urbanistycznej próbce, przetworzy i zdobędzie miasto. Człowiek ziemi i człowiek uczucia zapanują nad obojętnością