Strona:Kazimierz Wyka - Modernizm polski.djvu/294

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
obłędu podnieceń, gorących halucynacji — i trzeźwej analizy. A jej celem musi być odtworzenie potężnej i wstrząsającej symfonii duchowego życia[1].

Wobec takiej wstrzemięźliwości rzeczników nowych kierunków — nie dziwi wstrzemięźliwość obserwatorów. W syntetycznych omówieniach poezji „współczesnej” czy „dzisiejszej”, twórczości „najmłodszych” występują terminy ogólne, takie jak pesymizm (B. Lutomski)[2], podmiotowość (L. Krzywicki)[3], mistycyzm (W. Marrené)[4], indywidualizm (P. Chmielowski)[5]; wcześnie zwrócono też uwagę — jak dalej zobaczymy — na „powrotną falę uczuciowości romantycznej w literaturze” (sformułowanie Langego z roku 1896).
Dzieje się to w sytuacji, gdy do Polski w szybkiej i obfitej informacji publicystycznej docierały swoiste pojęcia i terminy używane dla określenia analogicznych zjawisk literackich na Zachodzie (o oddziaływaniu prasy rosyjskiej trudno mówić, bo publicystyka polska stosowała wobec niej konsekwentnie taktykę przemilczania).

Wiemy tedy dobrze i rozumiemy zdawałoby się lepiej niż kto inny — pisał w roku 1893 Edward Przewóski — co to takiego dekadentyzm, symbolizm, impresjonizm, egotyzm, dyletantyzm, neoromantyzm, neochrześcijanizm, neoklasycyzm, neomistycyzm, spirytualizm, okultyzm, wagneryzm, prerafaelizm, estetyzm, etycyzm, nietzscheanizm, ibsenizm, weryzm etc., etc.[6]

„Dekadencja” i „dekadentyzm” nadeszły do Polski w kilku falach o różnym zabarwieniu i zasięgu. Oba te terminy, a zwłaszcza „dekadencja”, dotyczyły zresztą nie tylko literatury, lecz także określonego stanu kultury i psychologii społeczeństwa. W tym sensie dekadencja miała w piśmiennictwie francuskim tradycje odległe, sięgające dzieła Montesquieu Considérations sur les causes de la grandeur des Romains et de leur décadence (1734). Do literatury rzymskiej (poaugustowskiej), ale z wyraźnymi aluzjami antyromantycznymi, zastosował ten termin Nisard w Etudes sur les poètes latins de la décadence (1834).

  1. M. Komornicka Szkice, Warszawa 1894; data cenzury: 9 lipca 1893.
  2. B. Lutomski Pesymizm literacki, „Ateneum”, 1891, t. IV, s. 179—186.
  3. L. Krzywicki Najmłodsi, „Prawda”, 1894, nr 16—18.
  4. W. Marrené Współczesny mistycyzm. „Przegląd Tygodniowy”, 1892, nr 1.
  5. P. Chmielowski Pretensje indywidualizmu, „Ateneum”, 1893, t. I, s. 209—215.
  6. E. Przewóski Nasz krytycyzm, „Tygodnik Ilustrowany”, 1895, nr 7.