Strona:Kazimierz Wyka - Modernizm polski.djvu/108

  Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
  Ta strona została skorygowana.

  stusa nad cierpieniami modernistów, ale Orkan w sposób daleki od konsekwencji równie mocno uwidacznia rzekome okrucieństwo i bezwzględność Boga, którego nie wzruszą modły tłumu — wszak takim beznadziejnym akcentem kończą się Suplikacje. Konsekwencji tu nie ma, ponieważ jeżeli Bóg się lituje, nie może być bezlitosnym, ale skoro obydwa przekonania występowały u modernistów, obydwa też Orkan powtórzył. Tłum szalejący nad urwiskiem zawodzi pieśń typową dla szukających w szale zapomnienia[1] — to trzecia jeszcze tradycyjna odbitka.
  Suplikacje jako całość wnoszą jednakże pewien świeższy artystycznie moment przez to, że umieszczone są w ciągu akcji powieści i tę akcję nagle poszerzają do kosmicznych rozmiarów. W ten sposób eschatologia pokolenia nie była dotąd wyzyskiwana, a sama powieść przez ów motyw, który w poemacie wydaje się już ograny, uzyskuje nową perspektywę i głębokość, staje się symbolem przez całą swoją strukturę, teatrem wydarzeń nie spotykanych w tym gatunku literackim:

  Grzmoty...
  Całej ziemi wstrząśnienie.
  Minął czas —
  Spadło kościoła sklepienie —
  Lud ujrzał się na Dolinie Sądu
  Jako rozchwiany las...
  W serca wstąpiła otucha,
  Jako rozbitkom zjawa lądu,
  Tu się rozstrzygnie los —
  W tym miejscu Bóg wysłucha,
  Spotężmy głos![2]

  Wszystko to były jednak gotowe schematy i przekazy eschatologicznego przerażenia. Przed wyobraźnią Tadeusza Micińskiego w jego powieści Xiądz Faust (1911) stanął fakt całkowicie autentyczny i bardzo niedawny: zburzenie sycylijskiego miasta Mesyna przez trzęsienie ziemi

  1. W. Orkan, op. cit., 6. 94:

   Zapomnieć! dalej! wartko! w skok!
   Niech ziemia się rozludni!...
   Rozbity piersią, padnie mrok
   I noc się wypołudni...
   Zapomnieć trosk i łez i krwi,
   Ho, dalej! bez pamięci!

  2. W Orkan Pomór, Warszawa 1938, s. 143.