Przejdź do zawartości

Strona:Karol Mátyás - Z historycznych podań górali podpienińskich.djvu/4

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.


(Zakątek górski pod Pieninami — jego dziejowe znaczenie. Górale więcéj wiedzą z historyi polskiéj, niż inni chłopi. Podania: O Kindze królowéj. — Tatry byłyby ogradzały cała Polskę. — W Tatrach pokutuje król polski z wojskiem. — Podanie o królu węgierskim Stefanie, mianowicie dlaczego krzyż na koronie węgierskiéj jest pochylony?)

Górale od Dunajca i Pienin pewnie więcéj wzięli udziału w dziejowém życiu narodu, niż inni nasi chłopi. Nieraz widzieli króla polskiego, przejeżdżającego z orszakiem swoim na Węgry, panów możnych z swymi pocztami, rycerzy zbrojnych dążących w tamtą stronę.... Zamek w Czorsztynie warowny, piękny, był dla tychże miejscem spoczynku. Góralom król polski nie był dziwny, mogli nie tylko słyszeć o nim od przejezdnych, lecz także przypatrzeć się mu zbliska. O wojnach dowiedzieć się mogli od przechodzących wojsk lub chroniących się tu żołnierzy. Ztąd niejedna postać królewska utkwiła im żywo w pamięci, niejeden fakt historyczny zapamiętali dobrze; fantazya gminna naturalnie odmalowała każdą postać po swojemu, każdy fakt przedstawiła po swojemu.
Górski ten zakątek nad Dunajcem, u stóp Pienin, na granicy Węgier, ważną nieraz odegrał rolę. Do orszaków służebnych lub zbrojnych drużyn panów na Czorsztynie, a nawet panów na Orawie, Spiżu i Liptowie, dostarczał dzielnych i śmiałych ludzi, z których niejeden pewno w świat po-