Strona:Karol Mátyás - Ludowe nazwy miejscowe w powiecie Brzeskim w Galicyi.djvu/43

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
H. Wody.

Wielka dziura „Jest to staw głęboki, o którym mówią, że nie ma dna, tylko jest dziura aż do samego piekła“.

XIII, Gmina Doły.
A Wieś.

„Będzie temu już bardzo dawno, jak właściciel Dołów darował pewnemu włościaninowi nazwiskiem Mleczko duży, około 60 morgów obejmujący kawał gruntów dworskich, na którym rosły bardzo stare, wielkie i rozłożyste dęby. Mleczko chciał tę przestrzeń na pole wyrobić, więc zapraszał włościan do korczowania dębów, za co każdy wykorczowanego dęba zabierał sobie na opał. Po wykopanych dębach pozostały wielkie doły; ztąd gmina nazwę swoją wzięła a na pamiątkę na pieczątce gminnej wyryto chłopa, który dęba kopie“.
Gmina Doły, licząca 123 domów, ciągnie się z północy na południe dwoma rzędami chat, położonych po stronie wschodniej i zachodniej, a środkiem płynie potok zwany Niedźwiedź.

B. Części wsi.

1. Podezgórze. Część zachodnia nazywa się tak dlatego, że się pnie pod wysoką górę, na której leży przysiołek, zwany Zgórze, składający się z 8 numerów domów.
2. Stoszkówka, część wschodnia wsi, którą niegdyś posiadała i zamieszkiwała sama rodzina Stoszków (I. lp. Stoszko). Dziś prócz licznej familii Stoszków mieszkają tu inni włościanie.

C Miejscowości.

1. Głodów, 10 numerów domów, wywodzi nazwę ztąd, że w dawnych czasach, podobno około roku 1810. ludzie tutaj z głodu wymarli.
2. Podezgórze, bo się ciągnie pod wysoką górę (p. wyżej B. l. 1).
3. Stoszkówka j. w. B. 2.
4. Zgórze j. w. B. 1.

D. Ogrody.

1. Nad Gajdą, bo leży nad zagrodą gospodarza nazwiskiem Gajda.